Alternatywa dla URL

Internetowi eksperci opracowali nowy protokół, który ma zapewnić dostęp do internetowych witryn i informacji w sieci za pomocą krótkich nazw, a nie skomplikowanych ciągów znaków.

Inżynierowie z firm Network Solutions, RealNames, Netword i AT & T wspólnie opracowali protokół CNRP (The Common Names Resolution Protocol). Ma on stanowić alternatywę dla stosowanego dziś zapisu nazw witryn czy kont poczty elektronicznej. Network Solutions już zaprezentowało wersję beta oprogramowania CNRP. Natmiast jeszcze na jesieni mają się pojawić komercyjne wersje CNRP firm Network Solutions i RealNames.

Nowy protokół ma zwiększyć funkcjonalność intranetów i Internetu. Dzięki zastosowaniu CNRP stanie się możliwe wysyłanie wiadomości do współpracowników po wpisaniu imienia i nazwiska. Informacje o produktach w witrynach będzie można znaleźć po podaniu nazw urządzeń. CNRP pozwoli na łatwiejsze nawigowanie po stronach WWW. Protokół może być też wykorzystywany przez aplikacje uruchamiane na urządzeniach przenośnych, które mają niewielkie wyświetlacze i klawiatury.

Aplikacje działające zgodnie z nowym protokołem, np. przeglądarki, będą się komunikować z serwerami podłączonymi do Internetu lub prywatnych sieci. Usługa uruchamiana na serwerze będzie odpowiadać za skorelowanie nazwy dokumentu czy firmy z odpowiednim adresem URL i odesłanie internetowego adresu do aplikacji użytkownika.

W tym miesiącu projektanci protokołu mają opublikować ostateczną specyfikację standardu. Prawdopodobnie na jesieni zostanie ona zaaprobowana przez IETF (Internet Engineering Task Force).


Zobacz również