Alternatywna e-ustawa

Wkrótce, pod obrady Sejmu, ma szansę trafić poselski projekt ustawy o podpisie elektronicznym.

Jak donosi PAP, posłowie wszystkich ugrupowań zbierają podpisy pod poselskim projektem ustawy o podpisie elektronicznym. Karol Działoszyński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Łączności i Transportu, powiedział, iż: "Zbieramy podpisy w ciągu pięciu dni i w przyszłym tygodniu chcemy skierować ten projekt do laski marszałkowskiej". Liczy on, że pod projektem swój podpis złoży co najmniej stu posłów z różnych ugrupowań, tak aby projekt można było przeforsować w Sejmie. Wiesław Paluszyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego wyraża nadzieję, że odpowiednią ustawę Sejm mógłby uchwalić już w marcu przyszłego roku.

Oprócz poselskiego istnieje jeszcze rządowy projekt ustawy o podpisie elektronicznym. Zdaniem niektórych specjalistów, jest on zbyt restrykcyjny i daje MSWiA wyłączne prawo do udzielania akredytacji dla instytucji wystawiających certyfikaty bezpieczeństwa.

Polska ma szansę stać się jednym z pierwszych państw, które uchwaliły ustawę o podpisie elektronicznym, po USA, Niemcach czy też Czechach.


Zobacz również