Alternatywne firmware, czyli jak zyskać 3600 zł w godzinę

Interfejs Tomato jest bardzo schludny, a do jego budowy zostały zastosowane najnowsze technologie m.in. AJAX. Lista zmian w porównaniu do oryginalnego oprogramowania jest imponująca, pojawiły się choćby wykresy obciążenia łącza, statystyki itd. Już pierwsze wersje podczas testów wykazały wyjątkową stabilność i dbałość o szczegóły, zwłaszcza bardzo zaawansowany QoS który pozwala klasyfikować w dowolny sposób ruch przychodzący jak i wychodzący dla praktycznie każdego protokołu - pod tym względem Tomato bije swoją konkurencję na głowę.

Bazujące na Linuksie alternatywne firmware do routerów Linksysa czyni z nich prawdziwe bestie

Bazujące na Linuksie alternatywne firmware do routerów Linksysa czyni z nich prawdziwe bestie

Firmware wyszedł właśnie z fazy testów. Badali go przede wszystkim Polacy, którzy, okazuje się, z racji wysokiej skrupulatności (tzw. czepiactwa) i sporej wiedzy są bardzo skutecznymi "wyłapywaczami" błędów (bugów).

Tomato skierowane jest dla każdej grupy użytkowników, zwłaszcza tych mających wysokie wymagania, którzy potrafią wykorzystać spore możliwości i elastyczność sprzętu. Ze względu na brak poważniejszych wad, firmware przypadnie do gustu nawet początkującym.

Na Tomato świat alternatyw się nie kończy: do wyboru mamy jeszcze kilka mniej popularnych wersji firmware. Zwykle bazują one na oryginalnym kodzie Linksysa, ale nie wnoszą zbyt wielu innowacji i są bardzo rzadko aktualizowane - dlatego też odradzamy eksperymenty z tymi wynalazkami, ponieważ mogą się one skończyć uszkodzeniem sprzętu.

Jak skorzystać z alternatywy?

Wgrywając alternatywne oprogramowanie do sprzętu musisz liczyć się z automatyczną utratą gwarancji "w przypadku nieudanego procesu aktualizacji". Takie wypadki na szczęście zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli zastosujemy się do podstawowych zaleceń i uważnie przeczytamy dołączony do firmware plik README, nie powinniśmy się o nie martwić. Oto dokładna instrukcja, jak należy postępować z oprogramowaniem HyperWRT: przede wszystkim należy wykonać reset urządzenia do ustawień fabrycznych - najwygodniej za pomocą przycisku "Reset" na tylnej ściance routera, który trzeba przytrzymać przez ok. 30 sekund albo z poziomu panelu administracyjnego sprzętu w przeglądarce.

Statystyki ruchu sieciowego w Tomato

Statystyki ruchu sieciowego w Tomato


Zobacz również