Amarok 2.0

Udostępniono finalną wersję bezpłatnego odtwarzacza multimedialnego Amarok, oznaczoną numerem 2.0, który popularność zdobył na platformach uniksowych. Twórcy opracowują także wersje dla Windows oraz Mac OS X.

Udostępniono finalną wersję bezpłatnego odtwarzacza multimedialnego Amarok, oznaczoną numerem 2.0, który popularność zdobył na platformach uniksowych. Twórcy opracowują także wersje dla Windows oraz Mac OS X.

Amarok 2.0

Informacje:http://amarok.kde.org/pl Cena: bezpłatny

Druga odsłona to przede wszystkim odświeżony interfejs programu, ulepszona kompatybilność ze środowiskiem KDE 4, integracja z serwisami muzycznymi oraz zwiększone możliwości związane z tworzeniem i obsługą zewnętrznych rozszerzeń programu.

Interfejs graficzny został całkowicie przebudowany. Funkcje programu zostały pogrupowane bardziej przejrzyście, jeśli porównamy to z rozmieszczeniem opcji w edycji 1.x. Aktywna playlista jest teraz wyświetlana po prawej stronie, z nowym widokiem wyświetlającym miniaturę okładki albumu (wyświetlane także w menedżerze kolekcji) i opcją grupującą utwory pochodzące z tej samej płyty. Druga z funkcji z pewnością okaże się przydatna podczas zgrywania muzyki na dysk twardy komputera.

W centrum okna odtwarzacza umieszczono kontekstowy moduł informacyjny, który jest powiązany z Plasmą. Implementacja Plasmy wewnątrz Amaroka wywołała falę sprzeciwu w środowisku wolnego oprogramowania, ale zalet tego rozwiązania nie w sposób nie dostrzec. Plasma została po raz pierwszy przedstawiona wraz z K Desktop Environment (KDE) 4 i pozwala użytkownikom tworzyć proste gadżety, tzw. plasmoidy. Warto dodać, że Amarok 2.0 jest pierwszą aplikacją, w której wykorzystano tę technologię na tak dużą skalę. Dzięki niej deweloperzy mogą tworzyć jeszcze efektowniejsze dodatki dla Amaroka.

Amarok 2.0

Amarok 2.0

Centrum informacji umożliwia wyświetlanie różnych informacji o odtwarzanym utworze, m.in. o wykonawcy, albumie czy tekst piosenki, a także szczegółowe dane o autorze pochodzące z Wikipedii - przykład pokazuje załączona ilustracja.

Do opcji kontekstowych dodano funkcję pozwalającą przeglądać albumy zapisane w bibliotece multimediów. Poza tym menu kontekstowe nowego Amaroka można w bardzo szerokim zakresie modyfikować, także z użyciem wspomnianych plasmoidów. Ciekawa jest też opcja zoomu, która pozwala przybliżać wybrane elementy graficzne z biblioteki multimediów. Dodatkowo moduł dynamicznych list utworów, znany z pierwszej odsłony Amaroka, zastąpiono tzw. listami tendencyjnymi, które mają tą samą funkcjonalność.

Migracja do KDE 4 pozwoliła, poza Plasmą, zintegrować w nowym Amaroku także Solida oraz Phonona. Pierwsza z technologii zapewnia lepszą interoperacyjność z pulpitem, natomiast druga stanowi spójne API do obsługi dźwięku, zapewniając tym samym lepszą współpracę z serwerami dźwięku, np. GStreamerem.

Kolejną funkcją, szczególnie mocno podkreślaną przez twórców, jest nowy silnik skryptowy, pozwalający deweloperom ulepszać funkcjonalność Amaroka przez dodawanie opcji z wykorzystaniem języka QtScript, który bazuje na otwartym standardzie ECMAScript. Nowe opcje pozwalają modyfikować playlisty i kolekcje, kontrolować odtwarzanie multimediów czy dostosowywać interfejs programu.

Amarok 2.0 pozwala odtwarzać w oknie programu utwory pochodzące z takich serwisów muzycznych, jak Last.fm, Shoutcast, Magnatune, MP3Tunes, Librivox czy Jamendo. Dzięki temu wszystkie multimedia, udostępniane w sieci, masz w zasięgu ręki, bez potrzeby korzystania z przeglądarki internetowej. Nowa wersja odtwarzacza zawiera także moduł, który pozwoli ci zaimportować istniejące biblioteki utworzone w iTunes oraz Amaroku 1.x. Natomiast nowy system menu - PopUp Dropper - pozwala dostosowywać elementy za pomocą metody przeciągnij i upuść.

Stabilna wersja Amaroka 2.0, także polskojęzyczna, dostępna jest jedynie dla systemów uniksowych. Odpowiednie pliki, potrzebne do skompilowania programu, pobrać możesz pod adresem: programy.pcworld.pl/linux/programy/2539/Amarok.2.0.html. Niedługo powinny oczywiście pojawić się także odpowiednie repozytoria dla wszystkich popularnych dystrybucji Linuksa.

Twórcy zapowiedzieli także, iż odtwarzacz zostanie w 2009 roku udostępniony także dla Mac OS X (zarówno dla platformy Intel, jak i PPC) oraz Windows. Obecnie dostępne są dopiero wersje beta (spowodowane jest to wolniejszą implementacją środowiska KDE 4 dla wspomnianych platform, a wymaganego przez Amaroka.), do pobrania z oficjalnej witryny aplikacji: amarok.kde.org/download - nie są one zresztą na razie oficjalnie wspierane. Wszystko więc pozwala stwierdzić, że w niedługim czasie Amarok zyska popularność nie tylko wśród użytkowników Linuksa, ale także innych systemów.

Co bardzo cieszy, twórcy Amaroka zapowiadają, iż edycja 2.0 to nie koniec pomysłów, które zamierzają zaimplementować w odtwarzaczu. Informacje o planowanych nowościach znajdziesz na oficjalnym blogu Amaroka, pod adresem: amarok.kde.org/pl/PlanetAmarok.

Plusy:

  • odświeżony interfejs
  • aplikacja jest bezpłatna
  • wsparcie dla wielu platform
  • nowe możliwości rozszerzania funkcjonalności
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • stabilna wersja dostępna tylko dla Linuksa

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Druga odsłona Amaroka wprowadza wiele zmian i nowości, czyniąc z programu odtwarzacz niemal idealny.