Amatorskie filmy DVD

Panasonic wprowadził na rynek kamerę DMR-E10-N, nagrywającą filmy w formacie DVD-RAM drugiej generacji, na płytach o pojemności 4,7 GB.

Panasonic wprowadził na rynek japoński kamerę zapisującą filmy na płytach DVD. Kamera DMR-E10-N jest dostępna za 250 tys. jenów, czyli około 2330 USD. Producent szacuje, że miesięcznie będzie sprzeda 40 tys. takich urządzeń i około 50 tys. płyt. Kamery te będzie również sprzedawała - pod własną marką - firma Hitachi.

Urządzenie może nagrywać płyty w formacie DVD-RAM drugiej generacji o pojemności 4,7 GB. W zależności od wybranego trybu zapisu na takim dysku można zmieścić: do 4 godzin filmu przy najniższej jakości, do 2 godzin - przy średniej, a gdy włączony zostanie tryb najwyższej jakości, na jednej płycie zmieści się zaledwie godzina materiału filmowego. Urządzenie oprócz płyt DVD-RAM może także współpracować z konwencjonalnymi dyskami DVD Video, a także z płytami 8 cm, stosowanymi w cyfrowych urządzeniach Hitachi.

Kamera ma funkcje kompresji MPEG2 i cyfrowej redukcji szumów, a także mechanizmy rozdzielające informacje o obrazie na składowe jasności i koloru (3D Y/C separation), dzięki czemu zapisywany obraz zyskuje dużo lepszą jakość.


Zobacz również