Amazon Appstore, a dostępność w Polsce

Kilka dni temu polski internet obiegła informacja, że Amazon Appstore, czyli alternatywny sklep z aplikacjami i grami dla systemu Android jest już nieoficjalnie dostępny w Polsce. Sprawdziliśmy to. Nie mamy dobrych wieści, są jednak przesłanki, że ruszy już niebawem.


Amazon to firma pochodząca ze Stanów Zjednoczonych zajmująca się handlem internetowym. Startowała jako księgarnia, ale jej asortyment poszerzył się o wiele innych produktów. Znana jest także z produkcji jednego z najpopularniejszych czytników ebooków na świecie - Kindle.

Amazon Appstore - co to jest?

Amazon Appstore, a dostępność w Polsce

Blokada regionalna w Amazon Appstore

Amazon Appstore jest alternatywnym sklepem z aplikacjami dla systemu Android, który konkuruje z Android Market. Instaluje się go jak zwykłą aplikację z pliku .apk. Dostępny do tej pory był jedynie w Stanach Zjednoczonych, ale warto się nim jednak zainteresować. Wedle plotek w najnowszym tablecie sygnowanym logiem Amazon i opartym na Androidzie ma on w całości zastąpić sklep od Google. Sam Amazon Appstore oferuje na razie mniejszy wybór aplikacji niż Android Market, jest bardzo uproszczony podział na kategorię, ale sklep ma potencjał aby się rozwinąć. W sklepie Amazon Appstore dostępne są płatne wersje aplikacji, takich jak gra Angry Birds Rio lub Seasons, które Android Market oferuje za darmo - ale kupując je dostajemy program pozbawiony reklam. Oprócz tego obecne są jednodniowe promocje, podczas których płatne aplikacje oferowane są przez 24 godziny zupełnie za darmo.

Polska musi jeszcze poczekać

Sprawdziliśmy doniesienia dotyczące nieoficjalnego startu sklepu w Europie, w tym w naszym kraju. Pobraliśmy aplikację wedle instrukcji ze strony Amazon i spotkało nas przykre rozczarowanie. Aplikacja zainstalowała się, zalogowaliśmy się na konto Amazon oraz ustawiliśmy metodę “płatności jednym kliknięciem" - był to wymóg, nawet przy próbie pobrania bezpłatnych aplikacji. Po wykonaniu wszystkich kroków i próbie ściągnięcia i kupna kilku aplikacji ciągle wyskakiwał nam komunikat o “niedostępności aplikacji dla regionu" (jak na screenie po lewej stronie). Taki sam komunikat pojawia się, gdy próbujemy zainstalować oficjalną aplikację sklepu Amazon ze sklepu Android Market. Blokadą regionalną nie jest jednak objęta w sklepie od Google inna aplikacja Amazonu - Kindle

Niektórzy internauci twierdzą, że udało im się dokonać tej sztuki i aplikacje ściągnęli a nawet zakupili na swoje telefony. Dziś możemy tylko spekulować, czy była to chwilowa “awaria" Amazonu i na chwilę znikła blokada, czy też może firma już testuje wdrożenie swojego sklepu w Europie. Alternatywne sklepy z aplikacjami mogą tylko napędzać konkurencję - zwłaszcza że w Europie system Android przegonił już iOS od Apple. Czekamy na rozwój wydarzeń i będziemy Was informować na bieżąco!

A jak u Was, udało się Wam pobrać ze sklepu Amazona jakieś aplikacje?