Amazon Kindle Fire - Amazon wypuszcza swój pierwszy tablet PC

Amazon właśnie pokazał swój pierwszy tablet PC za 199 USD. iPad otrzymał godnego siebie konkurenta. Oto Amazon Kindle Fire.

Amazon Kindle Fire

Amazon właśnie zaprezentował w Nowym Jorku swój pierwszy tablet PC, o którym już od jakiegoś czasu plotkowało się w internecie. Wiemy już jak się nazywa - Amazon Kindle Fire.

Amazon Kindle Fire bez cyfrowego papieru

Największą zaletą jest niska cena (tylko 199 USD) za tablet oraz potężny zasób treści, jakie oferuje Amazon. Niestety Kindle Fire nie ma tego, co najlepsze w starym dobrym Kindle 3G czyli cyfrowego papieru w technologii e-ink. Ale to zrozumiałe - to jest tablet. 7-calowy, dotykowy wyświetlacz to ekran LCD o rozdzielczości 1024x600.

Zobacz również:

  • Jaki prezent na Dzień Matki do 100, 200 i 300 zł?

Amazon Kindle Fire - co na pokładzie?

Kindle Fire waży jedynie 413 gramów, więc jest dużo lżejszy od iPada. Kindle Fire obsługuje tylko sieć WiFI (nie ma więc 3G, jak e-czytnik Kindle), na pokładzie znajduje się za to dysk 8 GB of oraz dwurdzeniowy procesor Texas Instruments OMAP o taktowaniu 1GHz. Kindle Fire jest wyposażony w usługi Amazonu takie jak sklepy z aplikacjami, MP3, wideo i przechowywanie danych w chmurze. Tablet Amazonu nie posiada kamery ani mikrofonu.

Amazon Kindle Fire - Amazon wypuszcza swój pierwszy tablet PC

Amazon Kindle Fire Green Lantern

Tablety szturmują świat

Na rynku tabletów robi się tłoczno. Królem sprzedaży wciąż jest iPad (do końca roku ma mieć ok. 73.4 udziałów w rynku tabletów według firmy Gartner). W tym roku ma sprzedać się na całym świecie aż 63.6 miliony tabletów - to wzrost o 261 proc w stosunku do poprzedniego roku. Według firmy Gartner, do 2015 roku tabletów ma już być 326 milionów. Jeżeli ktoś ma zagrozić tabletom Apple’a to tylko Amazon ma taki potencjał. Dzięki rewolucyjnym e-czytnikom Kindle, amerykański sklep internetowy stał się bardzo popularny na świecie.

Amazon Kindle Fire - Amazon wypuszcza swój pierwszy tablet PC

Amazon Kindle Fire

Siła Amazonu - niemal milion e-książek

Amazon obecnie oferuje 100 tys. filmów i programów TV w ramach usługi VoD (ma podpisane umowy z CBS, NBC Universal, Sony i Warner Bros) oraz 950 tys. e-książek, które błyskawicznie możemy pobrać na Kindle. Amazon oferuje też usługę Cloud Drive czyli 5GB miejsca w chmurze za darmo na nasze filmy, zdjęcia, muzykę oraz dokumenty. Apple zyskało wiec bardzo poważnego konkurenta na rynku tabletów.

Amazon Kindle Fire - Amazon wypuszcza swój pierwszy tablet PC

Amazon Kindle Touch

Kindle Touch czyli dotykowy Kindle

Jeff Bezos, szef Amazonu, poza nowym tabletem pokazał też odświeżone e-czytniki Kindle w technologii cyfrowego papieru. Kindle Touch ma to czego brakowało nam do pełnego szczęścia w starych Kindle - obsługę za pomocą dotyku. Poza tym jest teraz cieńszy i lżejszy. Kindle Touch (bo tak nazywa się nowy e-czytnik) ma kosztować tylko 99 USD.

Amazon Kindle Fire - Amazon wypuszcza swój pierwszy tablet PC

Amazon Kindle Touch - ceny

Kindle Fire i Kindle Touch - w sklepach na miesiąc przed świętami

Zarówno Kindle Fire jak i Kindle Touch pojawią się na rynku 21 listopada. Natomiast dotychczasowy, “stary" Kindle z klawiaturą zostanie przeceniony na 79 USD.

Amazon zagrozi iPadowi Apple

A więc Amazon przygotował potężne uderzenie. Przy tak niskich cenach i dostępie do bogactwa treści, które posiada Amazon, Apple już może zacząć się obawiać siły ognia nowych urządzeń internetowego giganta. Według mnie Amazon odbierze Apple’owi dużą część rynku. Zastanawiam się tylko, czy 7-calowy ekran nie będzie troszkę za mały... Jednak na 6-calowym, "starym" Kindle świetnie czyta się co prawda e-książki, ale już czytaniu e-komiksów i e-gazet daleko do wygody na ekranie w takich rozmiarach. Czy 7 cali wystarczy? Zobaczymy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: