Amazon Kindle Touch - nowe e-czytniki bez darmowego internetu 3G. Dlaczego?

Amazon potwierdził, że dotykowy e-czytnik Kindle Touch, który w listopadzie trafi na rynek nie będzie pozwalał na serfowanie po internecie przez darmowe 3G (było to możliwe jeszcze w Kindle obecnej generacji).

Amazon Kindle Touch

Nowy Kindle Touch 3G pozwala łączyć się przez 3G jedynie ze sklepem Kindle Store, by pobierać książki i magazyny oraz pozwala korzystać z Wikipedii. Ale nie pozwala już na swobodne serfowanie po sieci.

Darmowe 3G - teraz tylko do Amazonu i Wikipedii

Amazon poinformował, że eksperymentalne serfowanie po internecie (poza Wikipedią) na Kindle Touch 3G jest dostępne tylko przez WiFi. Na szczęście Kindle Keyboard 3G (czyli Kindle z klawiaturą), będzie wciąż pozwalał na eksperymentalne korzystanie z internetu zarówno przez WiFi, jak i 3G.

Zobacz również:

  • Amazon Prime Day: najlepsze oferty AGD. Roboty sprzątające, oczyszczacze powietrza, ekspresy do kawy i inne
  • Czytnik e-book na prezent? To może być idealny pomysł

Klienci cofają zamówienia na Kindle 3G

Niektórzy internauci, kiedy dowiedzieli się o braku możliwości serfowania w 3G, odwołali swoje zamówienia na Kindle 3G, którego cena wynosi 149 USD. Nie dziwi fakt cofnięcia preorderów. Po zablokowaniu darmowego internetu przez 3G, kompletnie nieopłacalne jest inwestowanie w drogą wersję Kindle 3G. Wszystko wskazuje na to, ze najpopularniejszym e-czytnikiem Amazonu zostanie więc model za 99 USD czyli dotykowy Kindle Touch z WiFi.

Dlaczego Amazon zabrał darmowy internet 3G?

Darmowy internet 3G dla użytkowników Kindle był zawsze mocną stroną tego urządzenia. Nie dziwi mnie jednak fakt, że Amazon akurat teraz odebrał 3G w swojej nowej generacji Kindle. Całkowicie logiczne jest też powód dla którego stare Kindle wciąż będą miały pełny dostęp do internetu przez 3G.

Dlaczego stary Kindle ma darmowy internet 3G?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nie ma nic da darmo - żeby użytkownik Kindle mógł korzystać bezpłatnie z 3G, Amazon musi za to zapłacić operatorom sieci komórkowych 3G. Stary Kindle z klawiaturą pozwala serfować za darmo po internecie (to przydatna funkcja), ale w istocie jest do tego mało wygodnym narzędzie. Serfowanie tylko za pomocą klawiatury, na wolnej, niewygodnej przeglądarce ujdzie w tłoku (zwłaszcza, że dostajemy to za darmo). Ale stary Kindle 3G nie mógł zastąpić nam komputera.

Dlaczego nowy Kindle nie ma darmowego internetu 3G?

Tymczasem nowe Kindle mają już wydajną przeglądarkę internetową Amazon Silk, opartą na wydajnym silniku Webkit (Chrome i Safari) oraz obsługę dotykiem. A to oznacza ogromną wygodę serfowania porównywalną z tabletem takim jak nowy Kindle Fire. Jak do tego dodać 3G za dmaro, to nie trudno się domyślić, że ci, którzy kupią nowe Kindle będą szusować za darmo po internecie na koszt Amazonu bez żadnych ograniczeń. A to oznaczałoby duże straty finansowe dla Amazonu.

Internet w Kindle - im mniej, tym lepiej?

W skrócie - Amazon akceptuje darmowe 3G w Kindlach, dopóki mało ludzi i rzadko z tej opcji korzysta. Przy obsłudze dotykowej i nowej wydajnej przeglądarce Amazonu, z pewnością wielu ludzi częściej korzystałoby z internetu 3G na koszt Amazonu, niż nawet czytało książki na Kindle. Stąd właśnie decyzja o zablokowaniu darmowego 3G w nowych odsłonach Kindle. Kindle z klawiaturą wciąż może mieć darmowe 3G, bo użytkownicy tego e-czytnika z internetu 3G masowo nie korzystają.

Amazon Kindle Touch - nowe e-czytniki bez darmowego internetu 3G. Dlaczego?

Nowe Amazon Kindle

Kupiłeś stary Kindle? Możesz więc mieć satysfakcję

Wszyscy więc, którzy niedawno kupili stary Kindle z klawiaturą, teraz mogą być chociaż trochę usatysfakcjonowani,ze nie wydali pieniędzy w błoto. Przynajmniej będą mieli coś, czego nie mają użytkownicy nowych Kindli.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: