Amazon będzie wreszcie płacił odpowiednie podatki w Europie

Do tej pory sklep internetowy Jeffa Bezosa transferował większość swoich przychodów osiągniętych w Europie do Luksemburgu ze względu na niższe stawki podatkowe. To się jednak zmieni, a ze względu na zainteresowanie się tematem przez Komisję Europejską Amazon od teraz będzie rozliczać się w innych europejskich krajach, co może nakłonić inne firmy do podobnego ruchu.

Wielkie firmy internetowe działające globalnie, które generują duże przychody, stosują rozmaite sztuczki pozwalające im na minimalizowanie kwot płaconych z tytułu podatków. Komisja Europejska postanowiła przyjrzeć się temu, jak amerykański sklep internetowy Amazon prowadzony przez Jeffa Bezosa rozlicza się na Starym Kontynencie.

Zainteresowanie Komisji Europejskiej zmotywowało Amazon do zmiany sposobu rozliczeń i odejścia od przesyłania przychodów do Luksemburgu. Jak donosi Wall Street Journal od pierwszego maja Amazon płaci podatki od przychodów bezpośrednio w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

Zobacz również:

  • Amazon Prime Day: najlepsze oferty AGD. Roboty sprzątające, oczyszczacze powietrza, ekspresy do kawy i inne
  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! (02.05.2023)
Amazon będzie wreszcie płacił odpowiednie podatki w Europie

Amazon zmienia podejście do kwestii podatków

Taki ruch Amazonu został wymuszony przez działania Komisji Europejskiej, w tym tzw. "podatek Google" wprowadzony przez kanclerza George'a Osbourne'a w celu wymuszenia na firmach takich jak Apple, Facebook i Google rozliczania się w kraju, w którym uzyskane zostały przychody.

Ruch Amazonu polegający na zmianie modelu rozliczeń może przekonać inne firmy do podjęcia podobnych kroków. Wobec wielu z nich wielokrotnie stawiano zarzuty o to, że korzystając z luk w przepisach wyprowadzają przychody za granicę nie płacąc podatków w odpowiedniej wysokości.

źródło: wsj.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: