Amazon.com na serwerach HP

Amazon.com zawarło porozumienie z Hewlett-Packard, na mocy którego HP staje się głównym dostawcą serwerów dla największego sklepu internetowego.

Prezes Amazon.com Jeff Bezos oświadczył na wczorajszej konferencji prasowej, że firma ma zamiar w ciągu najbliższych 18 miesięcy zastąpić używane obecnie serwery firm Sun i Compaq sprzętem HP. "Nie mieliśmy kłopotów z Sun czy Compaq" - powiedział Bezos i dodał, że HP zaoferowała "najlepszy pakiet" dla firmy.

Jako główny dostawca infrastruktury dla internetowego giganta, HP w ciągu półtora roku zapewni ponad 90% niezbędnego sprzętu. Umowa obejmuje serwery Unix, Linux i Windows NT oraz oprogramowanie i usługi integracyjne. Nie jest to pierwszy związek dwóch firm, w ubiegłym roku HP dostarczył Amazon serwery unixowe klasy V, by usprawnić działanie firmy w krytycznym okresie wakacyjnym.

Finansowe szczegóły umowy nie zostały ujawnione. CEO HP Carly Fiorina podał tylko, że Amazon znalazł się w piątce największych klientów firmy. Jest to spory sukces Hewlett-Packarda, który stara się przełamać dominację Sun jako dostawcy serwerów dla dużych firm. Jako część umowy z Amazon, HP będzie mógł sprzedawać swoje produkty bezpośrednio konsumentom poprzez witrynę Amazon.com. "Na rynku dostawców sprzętu dla dużych firm internetowych panuje ostra konkurencja" - uważa analityk Technology Business Research, Kelly Spang. "Jeśli komuś udaje się zostać głównym dostawcą sprzętu dla firmy sieciowej, przekłada się to bezpośrednio na spore zyski w przyszłości".


Zobacz również