Amazon: dobre wyniki Kindle'a i mniejsze zyski

Firma Amazon poinformowała o swoich wynikach finansowych. Zarówno jej przychody jak i zyski były rozczarowaniem dla inwestorów, ale sama firma jest z nich zadowolona. Poinformowano także, że urządzenia z serii Kindle sprzedają się bardzo dobrze, ale nie zdradzono liczby rozprowadzonych egzemplarzy.

Amazon Kindle Fire

Zyski Amazon w czwartym kwartale 2011 roku wyniosły 177 mln dolarów, co stanowi poważny spadek w stosunku do 416 mln w tym samym kwartale roku ubiegłego. Przychody firmy wzrosły o 35 proc. do 17,33 mld, ale były niższe niż przewidywane przez analityków z Thomas Financial (18,21 mld). W efekcie wyniki są rozczarowujące dla inwestorów.

Tom Szkutak z Amazon powiedział jednak na konferencji prasowej, że firma jest zadowolona z wyników w czwartym kwartale 2011 roku. Nie zdradzając konkretnych liczb dodał on również, że sprzedaż urządzeń z serii Kindle, a także e-booków, filmów i muzyki znacznie wzrosła. Jeszcze lepsze wyniki miała osiągnąć platforma Amazon Web Services.

Polecamy: Amazon w Polsce w 2012 roku - nadchodzi nowy standard kupowania w sieci?

Amazon w ostatnim czasie dużo inwestował we własną działalność, co przynosiło wymierne korzyści. Teraz analitycy uważają, że słabe zyski są efektem zbyt dużych inwestycje tego typu. Szkutak odpowiada jednak, że jego firm nadal będzie wykorzystywała pieniądze do rozwoju swoich struktur. Przykładem takich działań może być zwiększenie liczby zatrudnienia w 2011 roku o 67 procent.

Dobra sprzedaż tabletów i czytników Kindle nie wpłynęła pozytywnie na zyski, bo jak wiadomo Amazon nie zarabia na urządzeniach, a liczy na to, że pieniądze pojawią się, gdy użytkownicy zaczną korzystać z nich do kupowania książek, filmów i muzyki ze sklepu internetowego firmy. Taka strategi może zaowocować późniejszym wzrostem zysków.