Amazon i eBay naruszają prywatność?

Amazon, Friends Reunited oraz eBay zostały oskarżone o naruszenie prywatności swoich użytkowników. Organizacja Privacy International poinformowała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymała liczne doniesienia od internautów, którzy skarżyli się, że założonych kont użytkownika albo w ogóle nie można było zlikwidować, albo serwisy robiły z tym problemy.

Privacy International ostrzega, że takie działanie może naruszać przepisy chroniące dane osobiste. "Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że większość użytkowników tych serwisów nie była w stanie wykasować swoich kont. W przypadku niektórych serwisów, jak eBay trzeba mieć albo dobrą intuicję, albo szczęście, albo dużo czasu i cierpliwości by tego dokonać. W innych, jak Amazon i Friends Reunited, nie ma, jak się wydaje, w ogóle takiej możliwości" - napisali przedstawiciele organizacji.

Zauważyli, że ten problem można łatwo rozwiązać, gdyż liczne serwisy, jak YouTube czy MySpace, mają funkcję "skasuj konto" dostępną z poziomu panelu administracyjnego danego konta. Privacy International poprosiła odpowiednie władze Wielkiej Brytanii o przeprowadzenie śledztwa, które miałoby stwierdzić, czy serwisy internetowe nie łamią prawa.