Amazon kupił polską firmę IVONA Software

Firma IVONA Software poinformowała oficjalnie, że stała się częścią Amazona. Dzięki tej inwestycji amerykańska firma będzie miała do dyspozycji zaawansowaną technologię, która pozwoli jej na konkurowanie z oferowanym przez produkty Apple asystentem Siri.

Firma IVONA Software została założona w 2001 roku przez Michała Kaszczuka i Łukasza Osowskiego. Zajmuje się technologią text-to-speech, natomiast wysoka jakość jej syntezatora mowy IVONA była wielokrotnie doceniana różnymi nagrodami. Co więcej, funkcje Text-to-Speech, Voice Guide oraz Explore by Touch znalazły zastosowanie w tak popularnym gadżecie, jak tablet Kindle Fire Amazona.

Jak się właśnie dowiadujemy, amerykański gigant (co w sumie ze względu na wcześniejsze spekulacje nie jest wielkim zaskoczeniem) przejął IVONA Software.

"Opracowana przez IVONA Software wyjątkowa technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy oraz łatwością wykorzystania. Jest ona kluczowym elementem funkcji zwiększających dostępność Kindle Fire, w tym Text-to-Speech, Voice Guide, czy Explore by Touch. Zespół IVONA podziela naszą pasję do innowacji i koncentrację na potrzebach klienta. Liczymy na dalszy rozwój i dostarczanie świetnych produktów pozwalających na budowę najwyższej klasy rozwiązań głosowych klientom na całym świecie." - powiedział Dave Limp, Vice President, Amazon Kindle.

Swojego zadowolenia z transakcji nie kryje również Łukasz Osowski:

"Od ponad dziesięciu lat nasz zespół koncentruje się na budowie innowacyjnej technologii text-to-speech. Cieszymy się, że wsparcie Amazon pozwoli nam na dalszy rozwój, innowacje oraz dostarczanie nowych głosów i języków klientom na całym świecie."

Niestety obecnie nie wiadomo, za ile Amazon kupił polską firmę.