Amazon oficjalnie uderza w SpaceX

Kolejna bitwa w wojnie Jeffa Bezosa z Elonem Muskiem. Firma Amazon donosi na SpaceX w Federalnej Komisji Łączności. Jakie zarzuty przedstawiono?

Amazon oficjalnie uderza w SpaceX

Elon Musk i Jeff Bezos; źródło: nehandaradio.com

Wojna multimiliarderów trwa. Amazon, firma należąca do Jeffa Bezosa oficjalnie uderza w SpaceX i oskarża Elona Muska o łamanie zasad.

Amazon zgłosił Federalnej Komisji Łączności (FCC), że operator Starlink odmawia przestrzegania zasad i przeprowadza nieuzasadnione ataki na każdego, kto wskazuje na łamanie zasad przez SpaceX.

Zobacz również:

Niezależnie od tego, czy wystrzeliwuje satelity z nielicencjonowanymi antenami, rakiety bez zgody, buduje niezatwierdzoną wieżę startową, czy też ponownie otwiera fabrykę z naruszeniem nakazu schronu na miejscu, postępowanie SpaceX i innych firm kierowanych przez Muska pokazuje ich perspektywę: zasady są dla innych ludzi, a ci, którzy nalegają choćby na minimalną zgodność lub po prostu domagają się ich przestrzegania, zasługują na drwiny i ataki ad hominem.

Amazon uważa również, że podejście SpaceX zmusza FCC i konkurentów do wykonywania dodatkowej pracy analitycznej. Spór trwa już od dłuższego czasu. W zeszłym miesiącu Bezos skarżył się regulatorowi, że plany SpaceX dotyczące Starlink złamały zasady FCC, obejmując dwa bardzo różne parametry orbitalne. Musk uważa jednak, że jego plany tak naprawdę nie naruszają zasad i argumentował sytuację tym, że Amazon często podkłada mu kłody pod nogi aby zrekompensować niepowodzenie Amazona w osiągnięciu własnych postępów.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w opublikowanym w tym tygodniu liście, Amazon twierdzi, że chce jedynie zachować uczciwość i wydajność procesu licencjonowania FCC. Wiemy jednak, że wyraźnie celuje w SpaceX, aby spowolnić postępy swojego największego konkurenta.

Zobacz także: Najpotężniejszy teleskop kosmiczny gotowy do wystrzelenia

Źródło: futurism.com, arstechnica.com