Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Amazon zaprezentował w Nowym Jorku drugą generację swojego czytnika książek elektronicznych - Kindle 2. Najnowsza wersja długo oczekiwanego urządzenia wyceniona została na 359 dolarów. Użytkownik otrzymuje w tej cenie nowy, stylowy design, znacznie wydłużony czas działania baterii oraz przede wszystkim - lepszą jakość wyświetlanego tekstu.

Amazon rozpoczął już przedpremierową sprzedaż Kindle 2, urządzenia reprezentującego najnowszą generację czytnika książek elektronicznych. Wiadomo, że premiera czytnika w Stanach Zjednoczonych odbędzie się dokładnie 24 lutego bieżącego roku. Cena ustalona została na poziomie 359 dolarów za egzemplarz.

Kindle 2

Kindle 2

Wygląd i kolorystyka

Kindle 2 generalnie bardzo przypomina swój pierwowzór. Nowa wersja zachowała biały kolor poprzednika, klawiaturę w dolnej części oraz panel E-Ink z przodu. Całkowicie zmienione zostały natomiast przednie przyciski służące do przewijania tekstu - teraz umieszczone są po obu stronach urządzenia, dodano również joystick. Producent twierdzi, że urządzenie w nowej wersji oferuje 5 różnych sposobów nawigacji w tekście.

Kindle 2 ma niecałe 0,36 cali grubości. To o 25 mnie niż iPhone 3G

Kindle 2 ma niecałe 0,36 cali grubości. To o 25 mnie niż iPhone 3G

Najnowszy czytnik książek elektronicznych sklepu Amazon ma niecałe 0,36 cali grubości (o 25% mniej od iPhone'a 3G!) i waży 283 gramy. Kindle 2 ma również oferować znacznie bardziej wyraźny tekst, z 16 odcieniami szarości w porównaniu do 4 w oryginalnej wersji. Urządzenie korzysta z 6-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 600x800. Kindle 2 posiada również 2GB pamięci (oryginalnie 180MB) co przekłada się na około 1500 książek.

Amazon twierdzi, że bateria Kindle 2 wydłuża czas działania o 25% w stosunku do pierwowzoru. O 20% zwiększyła się także szybkość zmieniania stron. Czytnik posiada pełną obsługę 3G.

Książki w wersji audio - dla leniwych. Nowe funkcje

Kindle 2 zostało wyposażone również w zupełnie nowe i nieco eksperymentalne funkcje, których Amazon na razie nie komentuje szerzej. Są to m.in. opcja "czytaj-dla-mnie", czyli obsługa książek w formacie audio (użytkownik może szybko przełączać odtwarzanie głosowe z tekstowym), możliwość odtwarzania plików w formacie MP3, bardzo prosta przeglądarka internetowa oraz konwerter plików PDF.

230 tysięcy książek w bazach internetowych. Będzie więcej

Amazon twierdzi, że Kindle 2 obsługuje bazę ponad 230 tysięcy książek oraz amerykańskie i międzynarodowe gazety, magazyny, a nawet blogi. CEO firmy, Jeff Bezos, z dumą dodaje, że aż 103 ze 110 bestsellerów wymienionych przez "New York Times" znajduje się w formie e-booka dla Kingle 2. Większość z nich kosztuje mniej niż 10 dolarów za sztukę.

Whispersync - serwis synchronizujący e-booki na "inne" platformy

Jedną z najciekawszych wiadomości podanych przy okazji prezentacji nowego czytnika e-booków jest informacja o uruchomieniu przez Amazon usługi Whispersync funkcjonującej w ramach Whispernet.

Whispersync ma umożliwić synchronizację e-booka zapisanego na Kindle 2 z innymi urządzeniami mobilnymi. Jak na razie wiadomo, że chodzi o pierwowzór Kindle, choć Amazon dodaje, że w przyszłości usługa może objąć również "inne urządzenia", w tym telefony komórkowe. Niestety nie podano przy tym żadnej konkretnej daty.

Poniżej kilka zdjęć z funkcjami Kindle 2:

Mozliwość zmiany wielkości czcionki

Mozliwość zmiany wielkości czcionki

Klawiatura służy do przygotowywania własnych notatek

Klawiatura służy do przygotowywania własnych notatek

Wbudowany słownik z podglądem

Wbudowany słownik z podglądem

Zakupy książek wprost z e-sklepu

Zakupy książek wprost z e-sklepu

oraz film z prezentacji czytnika przez założyciela Amazon.com

Aktualizacja: 10 lutego 2009 13:42

Dodano film z prezentacji urządzenia przez założyciela Amazon.com

Aktualizacja: 09 lutego 2009 20:30

Nowa informacja:

Kindle 2 zaoferuje nową usługę Whispersync, która ma umożliwić synchronizację e-booka zapisanego na Kindle 2 z innymi urządzeniami mobilnymi. Jak na razie wiadomo, że chodzi o pierwowzór - Kindle - choć Amazon dodaje, że w przyszłości usługa może objąć również "inne urządzenia", w tym telefony komórkowe. Niestety nie podano przy tym żadnej konkretnej daty.

Aktualizacja: 09 lutego 2009 20:23

Dodaliśmy zdjęcia oraz nowe informacje.