Amazon szykuje produkty z ekranami opartymi na oleju i wodzie

Amazon poinformował o zakupie firmy Liquavista oferującej wyświetlacze zbudowane w oparciu o technologię "elektronawilżania".

Zgodnie z wcześniej pojawiającymi się spekulacjami Amazon kupił firmę Liquavista zajmującą się technologią e-papieru. Wcześniej należała ona do Samsunga, który jednakże postanowił się jej pozbyć, gdyż "nie spełniała ona oczekiwań kadry kierowniczej".

"Zawsze szukamy nowych technologii, które możemy włączyć do naszych produktów przez długi okres czasu. Zespół Liquavista dzieli naszą pasję do wynalazczości i tworzy nowe technologie z ogromnym potencjałem. To dopiero początek, ale już jesteśmy podekscytowani nowymi możliwościami i cieszymy się na współpracę z firmą Liquavista w zakresie rozwoju tych wyświetlaczy." - czytamy w wydanym przez Amazona oświadczeniu.

Warto zaznaczyć, że wspomniana technologia "elektronawilżania" (warstwa kolorowego oleju została umieszczona pomiędzy warstwą wody oraz powierzchnią odpychającą wodę) faktycznie stanowi bardzo interesujące rozwiązanie pozwalające pracować wyświetlaczowi w czterech trybach:

- przepuszczalnym

- półprzepuszczalnym (do wzmocnienia jasności i kontrastu obrazu wykorzystywane jest oświetlenie otoczenia)

- refleksyjnym (do wzmocnienia jasności i kontrastu obrazu wykorzystywane jest oświetlenie otoczenia)

- przezroczystym

Dzięki temu możliwe jest zbudowanie jasnego ekranu (widoczność w każdych warunkach oświetleniowych) zapewniającego dobre odwzorowanie kolorów i zadowalającego się niewielkim zapotrzebowaniem na energię.

Technologię Liquavista cechuje też wysoka skalowalność, co oznacza, że można ją stosować nie tylko w niewielkich urządzeniach przenośnych (smartfony, tablety, e-czytniki), ale również przy produkcji większych ekranów np. do notebooków, czy telewizorów.

Jak widać, opisana technologia faktycznie ma wielki potencjał, którego jednakże nie dostrzegł Samsung. Mam nadzieję, że Amazon poradzi sobie na tym polu lepiej i wkrótce na rynku zagoszczą produkty korzystające z "nawilżanych" ekranów.