Amazon - tablet firmy będzie pierwszym poważnym rywalem iPada

Analitycy z Forrester Research prognozują, że tablet firmy Amazon w przeciągu roku będzie drugim najpopularniejszym urządzeniem tego typu na rynku. Według nich, firma sprzeda miliony tabletów z systemem Android i stanie się pierwszym poważnym rywalem Apple w walce o tę część rynku.

Amazon przygotowuje tablet z systemem Android, który według zapowiedzi ma kosztować znacznie mniej niż iPad. Możliwe, że zostanie wydany jeszcze jesienią bieżącego roku. Według firmy Forrester Research, taki tablet w cenie poniżej 300 dol. stałby się wielkim hitem i rozszedł w liczbie 3 - 5 mln egzemplarzy jeszcze w czwartym kwartale 2011.

Badacze rynku mówią, że iPad utrzyma swoją dominację, ale Amazon dzięki zdolności sprzedaży bardzo szybko zdobędzie pozycję, której nie udało się osiągnąć innym rywalom Apple. Co przemawia za Amazon? Firma jest gotowa sprzedawać sprzęt ze stratą i odrobić ją dzięki treściom oferowanym za pomocą tabletu. Ma też silną markę i rozwiniętą infrastrukturę chmury obliczeniowej.

Forrester Research podaje, że w przeciwieństwie do Apple, Amazon nie będzie szukało zysków ze sprzedaży samego sprzętu. Tablet będzie natomiast kierował użytkowników do usług, oprogramowania i sklepu internetowego firmy. Czytnik Kindle także przynosi zyski głównie ze sprzedaży e-booków. Również inni twórcy tabletów mogą wzbogacać swoje urządzenia w oprogramowanie Amazon, co wpłynie na dodatkowe zyski firmy z tej gałęzi rynku.

Jeśli duża liczba konsumentów wybierze tablet Amazon, to za nimi przyjdą deweloperzy, sprzedawcy, banki, media i inne firmy, które szybko stworzą aplikacje dla tej platformy i zmniejszą dysproporcje między liczbą dostępnego oprogramowania powstałego z myślą o iPadzie i tabletach z systemem Android Honeycomb.