Amazon w sierpniu otworzy e-sklep z filmami

Amazon w połowie sierpnia uruchomi sklep oraz wypożyczalnię, z których będzie można pobierać filmy na komputer, podaje serwis Advertising Age.

Amazon.com od dawna planował uruchomienie sklepu, z którego można pobierać muzykę. Jednak firma uznała, że konkurencja na rynku w postaci m. in. iTunes oraz projektu Microsoft Zuno, jest zbyt duża. Dlatego dla firmy najważniejsza stała się oferta filmowa.

Serwis Amazon Digital Video (Amazon "DV") będzie wymagał od użytkownika zainstalowania na komputerze oprogramowania do pobierania plików. Filmy będzie można pobierać na własność ("download to own"). Wtedy klient stanie się jego posiadaczem i będzie mógł go np. wypalić na płytę. Drugą opcją będzie wypożyczalnia, w tym wypadku film będzie miał swój okres ważności, np. 30 dni, po którym obejrzenie go stanie się niemożliwe.

Zobacz również:

  • Amazon Prime Day: najlepsze oferty AGD. Roboty sprzątające, oczyszczacze powietrza, ekspresy do kawy i inne
  • Klocki LEGO w promocyjnych cenach! Ostatnie chwile Amazon Prime Day

Choć w USA są dwie duże witryny umożliwiające pobieranie filmów, Movielink i CinemaNow, to analitycy przewidują, że Amazon, ma duże szanse na tym rynku. Jak podaje AdAge serwis może stać się tym dla filmów, czym został serwis iTunes dla muzyki. Mają go wyróżniać jasne zasady porozumienia z klientem (np. jednolite ceny) oraz prosta obsługa.

Na razie nie wiadomo ile będą kosztować filmy w Amazon Digital.

Rynek legalnych filmów online w USA jest dopiero w powijakach. Jego wartość w 2005, według szacunków, wyniosła ok 2,1 mln USD. Z kolei rynek licencjonowanej muzyki on-line, jak ocenia PriceWaterhouseCoopers, w 2005 miał wartość 653 mln USD.

Mówi się, że również Apple pracuje nad udostępnieniem filmów fabularnych do pobrania z serwisu iTunes. Swoje plany firma ma ogłosić na sierpniowej konferencji.

Firma Amazon.com, zaczynała od internetowej księgarni, obecnie sprzedaje online m. in płyty CD, zabawki, a nawet... żywność. Według danych na 2005 rok, firma zatrudniała 12000 pracowników, jej przychody wyniosły 8,49 miliarda USD a zysk netto 359 mln USD. Poza sklepem Amazon, jest właścicielem wyszukiwarki A9.com oraz serwis filmowego IMDB.com.

Więcej: Advertising Age (ang.)

***

Więcej o legalnych filmach z internetu:

Rusza polska internetowa wypożyczalnia filmów

Amazon szykuje e-sklep filmowy?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: