Amazon zapowiada zwolnienia

Amazon.com zamierza zwolnić 150 pracowników. To największa redukcja zatrudnienia ogłoszona dotychczas przez firmę internetową.

Firma Amazon.com poinformowała o zamiarze zwolnienia 150 pracowników. Obejmie ono 2% liczby zatrudnionych w różnych działach - przede wszystkim w centrali firmy w Seattle. Rzecznik prasowy Amazon.com Bill Curry stwierdził: "Redukcje są częścią stałego procesu kontroli i zmian struktury organizacyjnej firmy". Nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy planowane są dalsze zwolnienia. Decyzja ta jest dla wszystkich dużym zaskoczeniem.

Plan zwolnienia został ogłoszony na pięć dni przed podsumowaniem zysków firmy za IV kwartał 1999 r. Po podaniu tej wiadomości akcje firmy spadły o prawie 10%. Curry twierdzi, że zwolnienie nie ma związku z ogłoszeniem wyników finansowych firmy. Analitycy są jednak odmiennego zdania. "Nokia, Intel i 10 tys. innych firm internetowych zwalnia pracowników" - mówi Jeff Matthews, analityk Ram Partners. "Oznacza to, że ich model biznesowy dojrzewa i firmy zaczynają dostrzegać przed sobą ścianę. Zazwyczaj firmy przesuwają pracowników do innych pionów. Oznacza to, że model Amazon.com nie działa jak należy".

Założyciel firmy Jeff Bezos został niedawno uhonorowany tytułem człowieka roku przez magazyn "Time". Ostatnio Amazon.com rozwijała się gwałtownie, wciąż dodając nowe usługi, ale straty firmy wyniosły 560 mln USD - najwięcej od rozpoczęcia przez nią działalności w 1994 r.

Więcej informacji: www.news.com