Ameryka Południowa chce się jednoczyć

Państwa Ameryki Południowej należące do dwóch obszarów objętych porozumieniami o współpracy gospodarczej - Mercosur (Mercado Comun del Sur) i Wspólnoty Andyjskiej (Comunidad Andina) - podpisały porozumienie o rozpoczęciu regionalnej integracji w ramach Południowoamerykańskiej Wspólnoty Narodów. Nowa organizacja ma działać na wzór Unii Europejskiej.

Porozumienie o integracji politycznej i ekonomicznej krajów Ameryki Południowej podpisano wczoraj, 9 grudnia w peruwiańskim Cuzco. Nowo utworzona Południowoamerykańska Wspólnota Narodów łączy kraje dwóch stref wolnego handlu: Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj) oraz Wspólnoty Andyjskiej (Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru i Wenezuela), a także Chile, Gujany i Surinamu.

Dwanaście państw liczy na ożywienie handlu regionalnego oraz poprawę działania infrastruktury transportowej i energetycznej. Liczy się także szansa na zdobycie silniejszej pozycji w negocjacjach politycznych i ekonomicznych ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Porozumienia nie podpisali jednak jeszcze prezydenci Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Argentyny i Urugwaju.

Kwestią otwartą pozostaje na razie to, czy nowy organizm będzie dysponować scentralizowanym aparatem administracyjnym na wzór UE. "Raczej wcześniej niż później chcemy mieć w ramach PWN wspólną walutę i wspólne paszporty" - mówił jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, prezydent Peru Alejandro Toledo. W rozmowie z Reuters mówił, że porozumienie ma tchnąć nowego ducha, serce i życie w idee XIX wiecznego Wyzwoliciela - Simona Bolivara, który widział Amerykę Południową jako braterstwo wolnych ale zjednoczonych narodów.

Obszar nowego organizmu polityczno gospodarczego zamieszkuje w chwili obecnej 361 mln ludzi. 12 państw PWN posiada w sumie PKB wielkości ok. 970 mld USD, eksportuje na kwotę 188 mld USD, posiada przebogate zasoby gazu, ropy i zasobów mineralnych. W Cuzco dyskutowano wstępną listę wspólnych projektów mających wspomóc ową integrację - liczy ona na razie 31 przedsięwzięć o wartości 4,3 mld USD.


Zobacz również