Amerykanie coraz bardziej zadowoleni z oprogramowania Microsoftu

Oprogramowanie Microsoftu otrzymało najwyższą w swojej historii ocenę w corocznym raporcie na temat satysfakcji klientów - American Customer Satisfaction Index (ACSI).

Raport American Customer Satisfaction Index (ACSI) przygotowywany jest co roku. Określa on poziom zadowolenia amerykańskich klientów w różnych kategoriach.

Z opublikowanego właśnie najnowszego raportu wynika, że w kategorii "oprogramowanie komputerowe", firma Microsoft zanotowała swój najlepszy wynik od 2006 roku kiedy to wspomniana kategoria pojawiła się po raz pierwszy. W porównaniu do roku poprzedniego amerykańscy klienci przyznali produktom giganta z Redmond 78 punktów, czyli o dwa punkty więcej niż rok wcześniej.

Microsoft uzyskał najgorszy wynik (69 punktów) w 2008 roku, czyli w drugim roku obecności na rynku nieprzychylnie przyjętego przez użytkowników systemu Windows Vista. Potem było już jednak lepiej i poziom zadowolenia klientów z produktów amerykańskiej firmy rósł z roku na rok.

Oczywiście pozytywny wpływ na taki stan rzeczy miało wprowadzenie do sprzedaży Windows 7, który pojawił się pod koniec 2009 roku i w odróżnieniu od nieszczęsnej Visty, spotkał się z przychylnym przyjęciem. Z ostatnich informacji podanych przez Microsoft wynika, że sprzedanych zostało już ponad 350 milionów licencji na "siódemkę". Co więcej, systemowi temu udało się niedawno prześcignąć Windows XP w udziale na rynku amerykańskim (na świecie w dalszym ciągu zajmuje drugie miejsce za XP).

Oczywiście Microsoft powinien cieszyć się z osiągniętego wyniku potwierdzającego stale rosnący poziom zadowolenia klientów z jego oprogramowania. Należy tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, że gigant z Redmond wcale nie wybił się pod tym względem ponad inne tworzące software firmy. Radziły one bowiem sobie w tej materii również bardzo dobrze osiągając 79 punktów, czyli o dwa punkty więcej niż w poprzednim raporcie (raport w kategorii "oprogramowanie komputerowe" dzieli rynek na Microsoft i "wszystkich innych").

Warto też zaznaczyć, że o ile oprogramowanie z rodziny Office radzi sobie bardzo dobrze, o tyle systemy Windows notują ostatnio spadek sprzedaży. Spowodowane to jest jednak światowym zmniejszeniem popytu na nowe komputery PC.