Amerykanie kupują więcej przez Internet

Zmieniają się upodobania klientów amerykańskich sklepów internetowych, wzrasta też liczba nabywców oraz wysokość płaconych przez nich rachunków – wynika z ostatniego raportu pt. "Amerykański e-commerce – prognozy 2003-2008", przygotowanego przez analityków Forrester.

Wartość sprzedaży online w Stanach Zjednoczonych ma rosnąć o 19% każdego roku, osiągając w 2008 kwotę 229,9 mld USD. Za pięć lat zakupy dokonywane za pośrednictwem Internetu będą stanowić 10% całości sprzedawanych dóbr.

Analitycy firmy Forrester przewidują znaczący wzrost liczby produktów sprzedawanych online. W tej chwili najczęściej i najchętniej nabywane są książki, wycieczki oraz bilety turystyczne. Co roku przybywać będą nowe oferty z innych branż, z których klienci mają korzystać w coraz większym zakresie.

Forrester wskazuje w raporcie również na fakt, że każdego roku przez kolejne 5 lat przybywać będzie w USA prawie 5 mln nowych domostw, robiących zakupy online. W 2008 roku ich liczba osiągnie 63 miliony. Zmienią się także upodobania nabywców - w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie zainteresowanie sprzedażą online żywności i napojów, sprzętu sportowego oraz gospodarstwa domowego. Sprzedaż produktów spożywczych ma wzrosnąć z 3,7 mld USD do 17,4 mln. Z kolei sprzedaż sprzętu sportowego osiągnie wysokość 6 mld USD.