Amerykanie nie wylądowali na Księżycu? Google odpowie!

Google noszą się z zamiarem digitalizacji filmów znajdujących się w amerykańskich archiwach narodowych. Wszystkie produkcje mają zostać udostępnione nieodpłatnie na witrynie Google Video oraz National Archives.

Allen Weinstein, Główny Archiwista USA, i Sergey Brin, założyciel Google, ogłosili niedawno początek współpracy, której celem ma być ułatwienie zainteresowanym dostępu do filmów dokumentalnych i historycznych znajdujących się w zbiorach National Archives. Jak mówi Weinstein, po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych każdy posiadacz komputera podpiętego do Internetu będzie mógł zapoznać się z tymi materiałami.

Już teraz dostępne publicznie są 103 produkcje, w tym film dokumentujący wyprawę Apollo 11, czyli pierwszy w historii ludzkości lot, który zakończył się lądowaniem na Księżycu i spacerem po jego powierzchni. Niestety, materiał wygląda jak urwany - kończy się dość niespodziewanie po ok. 14 minutach.

Inne opublikowane filmy to: "Carmencita - Spanish Dance" (najstarszy materiał w zbiorach National Archives, z 1894 r.) czy produkcje komentujące przebieg wypadków z II wojny światowej.

Warto zobaczyć: witryna Google Video