Amerykanie pozywają Allofmp3.com

Grupa amerykańskich wytwórni fonograficznych złożyła w nowojorskim sądzie pozew przeciwko rosyjskiemu serwisowi muzycznemu Allofmp3.com. Zdaniem autorów pozwu, działalność Rosjan stoi w rażącej sprzeczności z międzynarodowymi standardami ochrony praw autorskich. Przedstawiciele serwisu bronią się, tłumacząc, iż działają zgodnie z rosyjskim prawem.

"Model biznesowy pozwanego serwisu opiera się na masowym naruszaniu własności intelektualnej powodów. Allofmp3.com dystrybuuje muzykę bez zezwolenia właścicieli praw autorskich i w żaden sposób nie płaci im za wykorzystanie ich własności intelektualnej" - czytamy w pozwie.

Autorzy pozwu - wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele wytwórni Arista, Warner Brothers, Capitol oraz Universal - mówią, iż serwis nigdy nie uzyskał zgody na dystrybuowanie wydawanej przez nich muzyki. Co więcej, nie jest on zainteresowany polubownym rozwiązaniem sporu. Dlatego też wytwórnie domagają się od Rosjan natychmiastowego zaprzestania naruszania praw autorskich oraz zrekompensowania strat. Pozew oficjalnie skierowany jest przeciwko firmie MediaServices, właścicielowi serwisu.

Przedstawiciele MediaServices tłumaczą z kolei, że serwis działa zgodnie z rosyjskim prawem - tzn. wnosi opłaty licencyjne na rzecz rosyjskich organizacji zajmujących się przekazywaniem tantiem artystom. Problem w tym, że - jak twierdzą Amerykanie - do amerykańskich artystów nie dotarł do tej pory ani cent z tych opłat.

Więcej informacji o serwisie Allofmp3.com znaleźć można w tekstach "Duńczycy blokują Allofmp3.com" czy "Antypirackie porozumienie Rosji i USA".


Zobacz również