Amerykanie zaczynają zatrudniać informatyków?

Badanie nowojorskiej firmy rekrutacyjnej wskazuje na to, że w ciągu najbliższego półrocza amerykańskie firmy powinny zacząć zatrudniać informatyków.

Nowojorska firma Dice, zajmująca się rekrutacją pracowników wysoko wykwalifikowanych, przeprowadziła badanie 300 dyrektorów ds. kadr w amerykańskich firmach. 72% respondentów stwierdziło, że planuje zatrudnić w ciągu najbliższego półrocza więcej specjalistów od technologii. 49% firm zadeklarowało, że zatrudni w ciągu najbliższych 6 miesięcy więcej specjalistów od IT niż to miało miejsce przed rokiem.

W badaniu nie pytano o najbardziej poszukiwane specjalności. Z analizy potrzeb zgłaszanych firmie w toku jej normalnej działalności biznesowej przez klientów, wynika jednak, że w ostatnim czasie dużym wzięciem cieszą się specjaliści od baz Oracle, SQL, administratorzy Uniksa. Najsilniejszy popyt przejawiają takie branże jak przemysł lotniczy, obronny i sektor usług finansowych.

Bezrobocie wśród pracowników IT utrzymuje się jednak nadal na wysokim poziomie, ok. 6% wszystkich pracowników high-tech jest bez pracy (w 1997 roku - 1,2%) - stwierdza z kolei przeprowadzone jeszcze we wrześniu br. abadanie pozarządowej organizacji Komisja Pracowników Nauki i Technologii (Commission on Professionals in Science and Technology). Według ostatnich danych grupy technologicznej AEA, w br. pracę straciło 234 tys. pracowników sektora high-tech. To o 57% mniej niż w 2002 roku, kiedy w sektorze zniknęło 540 tys. miejsc pracy.


Zobacz również