Amerykanin oskarżony o kradzież 130 mln numerów kart kredytowych

Amerykańska prokuratura zakończyła postępowanie przeciwko 28-letniemu mieszkańcowi Miami, który przeprowadził największą w historii kradzież numerów kart kredytowych. W akcie oskarżenia czytamy, że Albert Gonzalez oraz jego dwaj wspólnicy mogli wykraść aż 130 mln numerów kart kredytowych i debetowych.

Albert Gonzalez, znany również jako segvec, soupnazi czy j4guar17, jest oskarżony o współpracę z dwoma rosyjskimi hakerami i wspólne zastosowanie metody "SQL injection" do kradzieży informacji dotyczących 130 mln kart kredytowych i debetowych. Wśród zaatakowanych firm znalazły się m.in. operator kart kredytowych Heartland Payment Systems z siedzibą w New Jersey oraz sieć sklepów7-Eleven i Hannaford Brothers.

Warto dodać, że na początku br. Amerykańska Federalna Komisja Handlu sprawdzała już Heartland Payment Systems z powodu podejrzeń o wyciek prywatnych danych z firmy.

Gonzalez i jego wspólnicy od 2006 roku analizowali systemy firm, z których chcieli ukraść dane. Następnie zdecydowali się na bardzo skomplikowany atak, który pozwolił im na penetrację sieci ofiar i kradzież informacji o kartach debetowych i kredytowych. Według Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości hakerzy używali różnych zaawansowanych technik, w tym głównie "SQL injection".

Jeśli Gonzalez zostanie uznany winnym , to może grozić mu nawet do 25 lat więzienia oraz 500 tysięcy dolarów grzywny. Warto dodać, że główny oskarżony ma już na koncie oskarżenie o włamanie do serwerów jednej z największych w Stanach Zjednoczonych sieci restauracji.

Bardzo możliwe, że sprawa ma bliski związek z włamaniem do Heartland Payment System, które odnotowano na początku br. Szacuje się, że hakerzy ukradli wówczas dane, których wartość wynosiła ponad 12 mln dolarów. Heartland Payment System notowała poważne problemy z bezpieczeństwem również w latach ubiegłych. Więcej w artykułach "Kolejna gigantyczna kradzież numerów kart" i "USA: wykradziono dane wielu milionów użytkowników kart kredytowych".