Amerykańscy operatorzy przechodzą z SMS na RCS w 2020 roku

Pierwsi operatorzy w końcu implementują Rich Communications Services.

Czterech największych amerykańskich operatorów sieci komórkowych AT&T, Verizon, Sprint oraz T-Mobile ogłosiło “wspólne przedsięwzięcie”, które nazwane zostało jako “Cross Carrier Messaging Initiative” lub CCMI. Jest to inicjatywa mająca na celu przesyłanie wiadomości między operatorami. To uzgodniony krok w kierunku wzbogacenia usług przesyłania wiadomości dla większej liczby amerykańskich użytkowników smartfonów.

Amerykańscy operatorzy przechodzą z SMS na RCS w 2020 roku

Źródło: techadvisor

Obecnie nadal stosowane są wiadomości SMS (Short Message Service), które zostały wprowadzone do użycia w 1992 roku. Od tego czasu minęło 27 lat, a na rynku nowych technologii zmieniło się praktycznie wszystko. Oznacza to, że obecnie SMS’y są mocno przestarzałe i nie można za ich pomocą wysyłać emotikon, ani GIF’ów ze 100 procentową pewnością, że odbiorca będzie mógł je wyświetlić.

Z tego właśnie powodu na rynku powstało wiele alternatyw takich, jak iMessage od Apple, Whatsapp kontrolowane przez Facebooka oraz inne mniej znane usługi.

Inicjatywa CCMI ma na celu wprowadzenie na urządzeń pracujące pod kontrolą Androida w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku, które kompatybilne będą z nową technologią. W chwili obecnej żadna data nie została potwierdzona.

CCMI według operatorów korzystać będzie z systemu RCS, który jest skrótem od Rich Communications Services. RCS jest bezpośrednim następcą SMS dostosowanym do aktualnych potrzeb użytkowników. Niestety wdrożenie nowego standardu zamiast dostępnych od prawie 30 lat SMS’ów jest bardzo skomplikowane.

Wiadomość została przekazana tydzień po tym, jak sieci T-Mobile oraz Sprint potwierdziły fuzję.

W chwili obecnej w Stanach Zjednoczonych następcą SMS’ów jest usługa iMessage. Dzieje się tak, ponieważ USA są krajem, w którym iPhone jest jednym z najczęściej używanych smartfonów. Użytkownicy telefonów z Androidem nie mają realnej alternatywy i nadal korzystają z SMS lub ratują się Messengerem od Facebooka.

Reszta świata nieco zapomniała już o SMS’ach. Znaczna część użytkowników komunikuje się ze znajomymi za pomocą Facebooka, Whatsappa lub WeChata.

Wprowadzenie CCMI to świetna informacja, ale użytkownicy mogą być nieco zniechęceni. RCS niestety nie wspiera szyfrowania end-to-end, co powoduje, że usługa ta nie jest najbezpieczniejsza. Nie wiemy czy operatorzy planują na własny sposób zwiększyć bezpieczeństwo usługi.