Amerykańscy optymiści vs. europejscy malkontenci

Amerykanie są na ogół szczęśliwsi i bardziej optymistycznie nastawieni do życia niż Europejczycy – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Harris Interactive.

Nowojorski instytut przeprowadził w USA ankietę odpowiadającą europejskiemu Eurobarometrowi. Odpowiedzi na te same pytania na Starym i Nowym Kontynencie okazały się bardzo różne. Aż 57% Amerykanów jest bardzo zadowolonych ze swojego życia, podczas gdy podobne zadowolenie jest udziałem zaledwie 21% Europejczyków. 49% Amerykanów i 36% Europejczyków uważa, że ich życie poprawiło się w ciągu ostatnich 5 lat. Również w prognozach na nadchodzące 5 lat Amerykanie są o wiele bardziej optymistyczni od Europejczyków – aż 63% oczekuje poprawy swojej sytuacji wobec zaledwie 40% mieszkańców Europy.

W samej Unii Europejskiej poziom zadowolenia z życia bardzo różni się w poszczególnych krajach. Zadowolona z życia jest większość Duńczyków (64%) i zdecydowana mniejszość Niemców (17%), Francuzów (14%), Greków (11%) i Portugalczyków (6%).

Poprawę w życiu w ciągu ostatnich 5 lat najczęściej dostrzegają Irlandczycy (54%) i Szwedzi (50%), podczas gdy - najrzadziej Belgowie (26%) i Niemcy (23%). Zaś największymi optymistami w UE są Hiszpanie i Włosi - odpowiednio 57% i 53% ankietowanych przedstawicieli tych nacji spodziewa się poprawy życia w najbliższej pięciolatce. Najmniej optymistów znalazło się wśród Austriaków (27%) i Niemców (20%).


Zobacz również