Amerykański fanklub

Stany Zjednoczone największą sympatią spośród krajów europejskich cieszą się w Polsce, a najmniejszą - w Turcji i w Hiszpanii.

Hiszpański dziennik El Mundo opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center, dotyczącego stosunku Europejczyków do USA.

Obecnie Amerykanów popiera połowa Polaków, jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym sympatia zmalała o 21 punktów procentowych.

Jeszcze szybciej spada sympatia dla USA w Hiszpanii, w której antywojenne nastroje są – na przekór postawie hiszpańskiego rządu – bardzo silne. Jeszcze kilka miesięcy temu poparcie dla polityki Georga Busha wynosiło tam ok. 50%, w tej chwili spadło do 14%. Najmniejszym poparciem Amerykanie cieszą się w najbardziej zagrożonej konfliktem zbrojnym w Iraku Turcji – tam popiera ich zaledwie 12 % obywateli.

Również Francuzi i Niemcy stracili serce dla Stanów Zjednoczonych – we Francji USA popiera 31% ankietowanych (w porównaniu z 63% przed rokiem), a w Niemczech 25% (wobec 61% rok wcześniej). W Rosji 28% społeczeństwa ocenia pozytywnie Stany Zjednoczone, poparcie to w porównaniu ze stanem po zamachach terrorystycznych 11 września zmalało o ponad 30 punktów procentowych.


Zobacz również