Amerykański regulator sprawdzi okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego HP

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła dochodzenie mające na celu szczegółowe zbadanie okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego koncernu HP. Postępowanie ma również wyjaśnić czy w 2008 roku nie był on źródłem przecieków towarzyszących fuzji HP i EDS.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że przedstawiciele amerykańskiej Komisji zamierzają sprawdzić, czy dwa lata temu Mark Hurd nie dopuścił się ujawnienia poufnych szczegółów dotyczących planowanej fuzji koncernu HP i firmy Electronic Data Systems. Z informacji ujawnionych przez Wall Street Journal wynika, że Hurd miał dzielić się informacjami dotyczącymi transakcji wartej 13,9 mld USD z Jodie Fisher, byłą aktorką, która współpracowała z HP m.in. w zakresie organizacji imprez firmowych. To właśnie Jodie Fisher pod koniec czerwca br. oskarżyła Marka Hurda o molestowanie seksualne. Oskarżenia te ostatecznie doprowadziły do zmiany na najwyższym stanowisku kierowniczym koncernu HP.

W wyniku wewnętrznego dochodzenia prowadzonego w lipcu w firmie HP zarzuty dotyczące molestowania nie zostały potwierdzone. Ujawniono jednak szereg nieprawidłowości m.in. w zakresie dokumentów księgowych i zestawień wydatków zgłaszanych przez byłego dyrektora generalnego HP. Okazało się bowiem, że od połowy 2008 roku Mark Hurd ze służbowego konta opłacał m.in. koszty prywatnych podróży i rachunki z restauracji. Według nieoficjalnych źródeł łączna wartość takich wydatków nie przekroczyła 20 tys. USD. Przedstawiciele Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zapowiadają również szczegółową kontrolę wydatków zgłaszanych przez byłego dyrektora generalnego HP. Władze HP zapowiadają chęć pełnej współpracy z przedstawicielami amerykańskiego regulatora.

Eksperci podkreślają, że zamieszanie związane z nagłym odejściem dyrektora generalnego HP wpłynęło na istotny spadek wartości udziałów koncernu. W ciągu jednego tylko dnia po ujawnieniu informacji o rezygnacji Marka Hurda rynkowa wartość koncernu spadła o ok. 8 proc. Dalszy spadek wartości akcji towarzyszył przedłużąjącym się poszukiwaniom nowego dyrektora generalnego koncernu. Z początkiem listopada stanowisko to objął Leo Apotheker, który do końca lutego br. kierował firmą SAP. Obecnie kapitalizacja HP kształtuje się na poziomie ok. 94 mld USD. Warto dodać, że Mark Hurd zaledwie w miesiąc po odejściu z kierownictwa HP objął stanowisko wiceprezesa koncernu Oracle. Zastąpił na tym stanowisku Charlesa Phillipsa, który z kolei został dyrektorem generalnym firmy Infor.

Czytaj też:

FBI aresztuje menedżerów firm Dell i AMD

Czy wyrok w sprawie Oracle i SAP zmieni sytuację w branży ERP?

Którego producenta oprogramowania zechce kupić HP?


Zobacz również