Amerykański satelita szpiegowski spadnie na Polskę?

W grudniu 2006 roku Stany Zjednoczone wystrzeliły satelitę, który - jak się powszechnie sądzi - miał być wykorzystywany do fotografowania i filmowania powierzchni naszej planety w wysokiej rozdzielczości. Jednak prawdopodobnie z powodu awarii głównego komputera sterującego, satelita nie spełnił swojej funkcji. Od stycznia bieżącego roku wiadomo, że na pewno spadnie on na Ziemię.

Jak podały przed chwilą telewizyjne Wiadomości, amerykańskie władze skontaktowały się z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej. Stany Zjednoczone planują ponoć zniszczenie satelity na orbicie, ale zaryzykowano też twierdzenie, że kontakt miał służyć przekazaniu hiobowej wieści o możliwości uderzenia satelity w Polskę.

Amerykański pojazd waży 10 ton i powinien poruszać się z I prędkością kosmiczną (7,91 km/s, czyli 28 476 km/h). Ze względu na problemy ze sterowaniem, "zahaczył" on o ziemską atmosferę, co zmniejszyło jego prędkość i przybliżyło go do planety. Z każdą chwilą nasza gazowa otoczka wyhamowuje go coraz bardziej, a jego orbita się zacieśnia.

Zobacz również:

  • Kosmiczny internet Starlink już w Polsce! Ceny szokują
  • Najpotężniejszy teleskop kosmiczny gotowy do wystrzelenia
  • Komputronik - okazje, przeceny, promocje [23.10.2021]

Bez strachu, będzie dobrze!

Amerykański satelita szpiegowski spadnie na Polskę?

Zdjęcie przedstawiające zniszczenie satelity (źródło: Wikipedia, NASA)

Przedstawiciele amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego twierdzą, że nie ma się czego obawiać. W ciągu minionych lat wiele satelitów spadło na ziemię i nikomu nic się nie stało. W sumie nie ma się czemu dziwić, 70 procent powierzchni Ziemi to morza i oceany.

Tym razem jednak nie jest to zwykły stary satelita, którego da się wprowadzić na odpowiednią orbitę. Jeśli wierzyć plotkom, sprzęt kompletnie nie reaguje na wezwania NASA, a jego zbiorniki pełne są paliwa.

Z drugiej strony uderzenie w zamieszkałe obszary wydaje się tak mało prawdopodobne, że aż niemożliwe. Należy się spodziewać, że zamiast kosmicznej katastrofy będziemy świadkami eksplozji na orbicie i najpiękniejszego deszczu meteorów w tym stuleciu.

Inne kosmiczne katastrofy: "Słońce się zmienia, GPS-y mogą mieć problemy"

Aktualizacja: 22 lutego 2008 15:43

Materiał uzupełniliśmy o film Associated Press obrazujący proces zestrzeliwania satelity (komentarze w języku angielskim).

Aktualizacja: 21 lutego 2008 05:03

Satelita został zestrzelony dziś o godzinie 4:30 naszego lokalnego czasu. Zestrzelenia dokonano nad Pacyfikiem, dlatego na terenie Polski nie ma szans na obserwację deszczu meteorów.