Amerykański sposób na kłopoty z chipami

W Stanach Zjednoczonych państwo ma pomagać producentom układów scalonych. Chiny oburzone.

Fot. CristianIS/Pixabay

W USA wejdzie w życie ustawa, wspierająca finansowo amerykańskich producentów chipów w rywalizacji z chińskimi fabrykami. Akt prawny ustanawiający dotacje ma być podpisany 9 sierpnia przez prezydenta Bidena. Reuters podał, że taką informację przekazał Biały Dom. Ustawa ma na celu złagodzenie utrzymującego się niedoboru półprzewodników, który dotknął wiele gałęzi gospodarki, od produkcji samochodów, broni i pralek do branży gier wideo. W mediach pojawiają się informacje, że w USA stoją tysiące samochodów osobowych i ciężarówek w oczekiwaniu na chipy.

Ustawa przewiduje przekazanie około 52 miliardów dolarów rządowych dotacji na badania i produkcję półprzewodników w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje również ulgę podatkową w wysokości 24 miliardów dolarów na inwestycje dla zakładów produkujących układy scalone.

Zobacz również:

  • Duży amerykański bank zachował się nieodpowiedzialnie
  • Inwazja Rosji na Ukrainę. Rosjanie słabną bez nowoczesnych technologii

– Ustawa wzmocni nasze wysiłki na rzecz produkcji półprzewodników tutaj, w Ameryce – powiedział Biden we wtorek.

Nowe przepisy pozwolą również na przekazanie 200 miliardów dolarów w ciągu 10 lat na wsparcie amerykańskich badań naukowych, aby USA mogły skuteczniej konkurować z Państwem Środka.

Chiny mocno lobbowały przeciwko amerykańskiej ustawie o półprzewodnikach. Chińska ambasada w Waszyngtonie oświadczyła, że Chiny „stanowczo się jej sprzeciwiają”, nazywając pomysł wprowadzenia ustawy wynikającym z „mentalności z czasów zimnej wojny”.

Wielu amerykańskich kongresmenów oświadczyło, że normalnie nie poparliby dużego wsparcia z budżetu dla prywatnych firm, ale zauważyli, że Chiny i Unia Europejska przyznały miliardowe dotacje dla swoich producentów półprzewodników. Kongresmeni uznali też, że zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i ogromne problemy w globalnych łańcuchach dostaw, które hamują światową produkcję chipów to dobre powody dla przyjęcia ustawy.

Niektórzy kongresmeni wyrazili obawy dotyczące wielkości rządowych dotacji dla firm produkujących chipy. Członek Izby Reprezentantów Pramila Jayapal, powiedziała, że jej grupa poparła ustawę dopiero po długich negocjacjach z sekretarz handlu Giną Raimondo. Grupa wyrażała obawy, że firmy produkujące chipy wykorzystają państwowe fundusze na skup akcji lub wypłatę dywidendy. Departament Handlu poinformował, że ograniczy wielkość subsydiów rządowych na produkcję układów scalonych i nie pozwoli firmom wykorzystać funduszy do zwiększenia zysków.

Źródło: Reuters