Amerykański superkomputer dostępny dla biznesu

Wiesz, jak sprawić, by Ameryka stała się bardziej konkurencyjna względem innych światowych gospodarek? Jeśli tak, to masz szansę skorzystać z jednego z najmocniejszych superkomputerów na świecie.

Superkomputer Vulcan

Superkomputer Vulcan

Vulcan to nazwa superkomputera o mocy 5 Petaflopsów, który obecnie znajduej się na ósmym miejscu listy TOP 500. Maszyna bazująca na architekturze IBM Blue Gene/Q została zbudowana w Lawrence Livermore National Lab w Kalifornii. Amerykański rząd ogłosił, że udostępni ją tamtejszemu biznesowi, jeśli ten spełni jeden z kilku stawianych mu wymogów.

Można opracować plan, który zagwarantuje, że czas spędzony z superkomputerem wzmocni amerykańską konkurencyjność względem innych światowych gospodarek. Inna możliwość to rozpoczęcie działań, które w istotny sposób przyczynią się do opracowania nowych technologii lub wzmocnią ważne badania naukowe. Ostatnia możliwość to wpłynięcie na rozwój najlepiej wyszkolonych informatyków, osób z branży IT.

Jeśli działania biznesu mogą osiągnąć którykolwiek z tych celów, to wybrana firma będzie miała szansę skorzystać z Vulcana. Niezależnie od tego, czy pomysł zgłosi niewielki startup czy olbrzymia korporacja. Trzeba jednak pamiętać o tym, że moc obliczeniowa superkomputera zostanie udostępniona pod warunkiem pokrycia „znaczącej części” kosztów działania maszyny. Ze swojej strony, Lawrence Livermore National Lab zapewnia wsparcie naukowców oraz udostępnia niezbędne oprogramowanie.

To oczywiście nie pierwszy raz, kiedy świat biznesu otrzymuje podobną propozycję. Amerykański rząd na szeroką skalę współpracował już z takimi gigantami jak Goodyear, Siemens Energy czy Boeing. Firmy te otrzymywały dostęp do mocy obliczeniowej amerykańskich superkomputerów. Szansa skorzystania z Vulcana sprawić ma, że do projektu zgłosi się większa liczba firm, w szczególności tych mniejszych.

Z pierwszych doniesień wynika, że pomysł był bardzo dobry. Jeff Wolf, Chief Business Development Officer w Lawrence Livermore National Lab mówi, że każdego dnia otrzymuje kilka zgłoszeń od firm chcących skorzystać z superkomputera. Jednocześnie zaznacza, że w okolicach jesieni, liczba ta powinna wyraźnie wzrosnąć.