Amerykańskie firmy wkrótce otrzymają zezwolenie na handel z Huawei

O kłopotach Huawei z rządem USA, który wpisał chińskiego giganta technologicznego na czarną listę, informowaliśmy wielokrotnie. Jednak pojawia się szansa dla firm ze Stanów, które chcą nadal z nim współpracować.

Departament Handlu USA zakazał amerykańskim firmom handlu i wymiany technologicznej z Huawei w maju b.r. Odbiło się to szerokim echem na całym świecie, a na decyzji tej stracił zarówno producent, jak i amerykańskie kompanie. Potem prezydent Trump częściowo zaniósł ten zakaz, a ostatecznie stanęło na tym, że Departament będzie wydawać specjalne licencje tym firmom, które chcą prowadzić interesy z Chińczykami. Jak podaje Bloomberg, licencja taka umożliwi obustronny dostęp do komponentów i podzespołów, jednak pod warunkiem, że elementy te nie będą w żaden sposób mogły zagrozić bezpieczeństwu państwa. W jaki sposób będzie to oceniane - tego nie wiemy. Natomiast Departament potwierdza, że 260 firm jest już zainteresowanych otrzymaniem stosownej licencji - tyle właśnie podań zostało złożonych.

Licencje mają zostać wydane "wkrótce. Sekretarz Departamentu, Wilbur Ross, powiedział w wywiadzie dla Bloomberg, że każde podanie jest staranne rozpatrywane przez ekspertów. Zapowiedział także, że nie wszystkie otrzymają zielone światło na prowadzenie interesów z Huawei, ale nie podał żadnych szczegółów. Może jednak okazać się za niedługo, że Google przywróci Huawei licencję na Androida - brak aplikacji Google jest największym mankamentem udanego technicznie modelu Mate 30.