Amiga 1000 - pierwszy komputer multimedialny kończy 25 lat

Amiga - kto o niej nie marzył? Dla wielu użytkowników "przyjaciółka" była pierwszym w życiu komputerem, który po dziś dzień wspominany jest z nostalgią. 25. rocznica pojawienia się na rynku modelu Amiga 1000 to dobra okazja, by przyjrzeć się, jak ów komputer był zbudowany i jakie miał możliwości.

Firma Commodore swój pierwszy model komputera Amiga zaprezentowała w lipcu 1985 r. Dwa lata później maszyna została przemianowana na Amigę 1000, co było wynikiem wejścia na rynek modelu Amiga 500.

Zestaw składał się z jednostki bazowej, klawiatury i myszy. Amiga 1000 wyposażona była m.in. w procesor Motorola 68000, 256 kB pamięci RAM i stację dyskietek 3,5" 880 kB (była to jak na owe czasy pojemność imponująca - większość komputerów IBM PC oferowała czytniki 5,25" 320 kB, a Macintoshy - 400 kB).

Zobacz również:

  • Commodore 64 - legendarny klasyk w dobrej cenie w polskich sklepach
  • Atari wraca do gry, a raczej do tworzenia gier na PC i konsole
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [22.09.2021]

Amiga pracowała pod kontrolą 32-bitowego systemu operacyjnego AmigaOS z graficznym interfejsem użytkownika.

Komputer wyposażony był w dwa porty użytkownika, do których można było podpiąć joystick i mysz. Na prawo od nich znajdował się slot rozszerzeń. Na tylnym panelu jednostki bazowej umieszczono złącza klawiatury, port szeregowy (modem) i równoległy (zwykle dla drukarki), port zewnętrznej stacji dyskietek, wyjście audio oraz trzy osobne wyjścia sygnału wideo.

(kliknij, aby przejść do galerii)

Projektanci komputera umieścili na pokrywie swoje nazwiska, a nawet odcisk łapy psa Jaya Minera, "ojca Amigi".

Pamięć komputera użytkownik mógł samodzielnie rozbudować do 512 kB, montując moduł pamięci. Ogólnie pamięć Amigi 1000 można było zwiększyć do 8 MB, korzystając z slotu rozszerzeń.

W Amidze zabrakło układów ROM, wskutek czego AmigaOS nie uruchamiał się bezpośrednio po uruchomieniu komputera - twórcy maszyny uznali, że w AmigaOS jest zbyt dużo błędów. Zamiast układu ROM zastosowano tzw. Writable Control Store, układ mieszczący się na płycie dodatkowej (daughterboard) i zawierający 256 kB pamięci, do której system ładowany był z dyskietki.

Procesor Amigi, Motorola 68000, działał z szybkością 7 MHz. Obok niego na płycie głównej znalazły się układy CIA MOS 8520, odpowiedzialne za komunikację szeregową i równoległą oraz układ boot ROM (zawierający firmware z instrukcjami, jak załadować system z dyskietki).

Oprócz tego w Amidze zastosowano trzy koprocesory: "Agnus" (zarządzanie pamięcią), "Paula" (dźwięk i kontrola stacji dyskietek) i "Daphne" (wideo, w późniejszym okresie zastąpiony układem "Denise").

Amiga 1000 był pierwszym prawdziwie multimedialnym, wielozadaniowym komputerem osobistym. Słusznie należy mu się miejsce w panteonie 20 komputerów, które zmieniły świat.