Amiga. 25 lat później

23 lipca 2010 r. minęło dokładnie ćwierć wieku od oficjalnej prezentacji pierwszego modelu komputera Amiga. Maszyna cieszy się niesłabnącym uwielbieniem fanów i jeśli nie jest najbardziej kultowym komputerem jaki kiedykolwiek wyprodukowano, to z pewnością znajduje się w czołówce takich maszyn.

Commodore swój pierwszy model komputera Amiga zaprezentowało w lipcu 1985 r. (dwa lata później maszyna została przemianowana na Amigę 1000, co było wynikiem wejścia na rynek modelu Amiga 500).

W oficjalnej prezentacji Amigi, zorganizowanej w nowojorskim Vivian Beaumont Theater, wzięli udział tzw. "celebryci", w tym Andy Warhol i Deborah Harry, wokalistka popularnej w latach 80. grupy Blondie.

Niestety, jak się później okazało, były to miłe złego początki. Producent, chociaż sprzedał miliony egzemplarzy komputera, ogłosił bankructwo w 1994 r.

Czym "przyjaciółka" podbiła serca użytkowników? Swoimi nieprzeciętnymi jak na owe czasy możliwościami. Każdy, kto obejrzał demo "Boing", musiał być pod wrażeniem: