Amiga - reaktywacja

Firma Commodore USA nabyła prawa do posługiwania się marką Amiga. Zamiar spółki to rozpoczęcie sprzedaży komputerów Amiga typu "All in one" - niestety niewiadomo na razie, kiedy to nastąpi.

Dobrze znana Polakom Amiga 500

Zobacz także

Z informacji prasowej, opublikowanej na stronie Commodore USA wynika, że nazwę i logo Amiga zobaczymy na nowych komputerach, w pewnym stopniu przypominających dobrze znane maszyny z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. Nadchodzące komputery mają działać w oparciu o system operacyjny AROS. Jest to open source'owa wersja AmigaOS 3.1.

Są to póki co jedyne konkrety przekazane przez Commodore.

Warto przypomnieć, że 23 lipca 2010 r. minęło dokładnie ćwierć wieku od oficjalnej prezentacji pierwszego modelu komputera Amiga. Model ten, 1987 r. przemianowany na Amigę 1000, składał się z jednostki bazowej, klawiatury i myszy; wyposażon był m.in. w procesor Motorola 68000, 256 kB pamięci RAM i stację dyskietek 3,5" 880 kB. Był to pierwszy komputer multimedialny z prawdziwego zdarzenia.

Zobacz również:

  • Commodore 64 - legendarny klasyk w dobrej cenie w polskich sklepach
  • Amiga 500 Mini oficjalnie zapowiedziana. Cena, gry, zwiastun

Amiga cieszy się niesłabnącym uwielbieniem i jeśli nie jest najbardziej kultowym komputerem jaki kiedykolwiek wyprodukowano, to z pewnością znajduje się w czołówce takich maszyn.

Dlatego też fani komputerów Amiga powinni przyjąć informacje o wskrzeszeniu "Przyjaciółki" z entuzjamem.

Więcej informacji: Commodore USA