Amiga - wczoraj, dziś i jutro

Niestety, powtórzyła się sytuacja za czasów CDTV. Początkowo wszystko zapowiadało sukces, jednak skromna produkcja oprogramowania na ten model rychło zakończyła krótką karierę tej konsoli. Produkowane na CD32 pozycje były w zasadzie bliźniaczymi kopiami gier znanych ze zwykłych modeli Amigi. W późniejszych czasach CD32 (jak w zasadzie wszystkie modele Amigi) doczekała się modułów mocno rozszerzających jej możliwości (możliwość instalacji lepszego procesora, więcej pamięci, twardego dysku itp.) i jej zamianę w pełnoprawny komputer.

Microcosm - jedna z pierwszych, a zarazem niewielu gier wykorzystujących możliwości CD32

Microcosm - jedna z pierwszych, a zarazem niewielu gier wykorzystujących możliwości CD32

W roku 1994 firma Commodore ogłosiła bankructwo, a prawa do Amigi przejęła firma Escom. Oprócz kontynuowania produkcji, firma przedstawiła jedynie prototyp modelu o nazwie Walker (ze względu na kształt obudowy nazywanego odkurzaczem) i odsprzedała prawa do Amigi firmie Viscorp. Ta dość szybko pozbyła się kłopotliwego bagażu firmie Gateway. Plany co do przyszłości Amigi były wielkie, a skończyło się na projekcie... obudowy.

Umarł 68k, niech żyje PPC

Gry dostępne na daną platformę są jednym z wyznaczników jej postępu technologicznego. Amiga straciła pozycję lidera na polu komputerowej rozrywki, aż w końcu pozostała przy niej jedynie garstka firm produkujących kilka tytułów w ciągu roku. Coraz bardziej widoczny stawał się też problem małej mocy procesora. Wydawało się, że wprowadzenie na rynek kart turbo do Amig 1200 i 4000 z najszybszym procesorem z rodziny 68k, a mianowicie MC68060 taktowanym 50 i 60Mhz uratuje sytuację, jednak produkt ten ustępował coraz dynamiczniej rozwijającym się procesorom z rodziny x86. Rynek oferował Amidze 1200 coraz więcej udogodnień i rozszerzeń. Pojawiły się obudowy tower, sloty rozszerzeń Zorro, szybsze kontrolery IDE, w końcu realizatorów znalazł pomysł zastosowania w Amigach 1200 i 4000 kart turbo z procesorami PowerPC.

Karta turbo z procesorem PPC i karta graficzna BVISION dla A1200

Karta turbo z procesorem PPC i karta graficzna BVISION dla A1200