Amiga - wczoraj, dziś i jutro

Koszmarnie drogie amigowe peryferia w porównaniu z tanimi pecetowymi częściami spowodowały, że w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i stworzył interface slotów PCI dla Amigi. Warto tu zaznaczyć duży wkład polskich firm w produkcję sprzętu dla Amigi. Przykładowo firma Elbox zaprezentowała swoje rozwiązanie o nazwie Mediator, który w końcu umożliwiał podłączanie tanich kart pecetowych do Amigi.

Mediator firmy Elbox, czyli sloty PCI dla Amigi

Mediator firmy Elbox, czyli sloty PCI dla Amigi

Możliwym w końcu się stało korzystanie z modemów, kart dźwiękowych, sieciowych i akceleratorów 3D jak Virge, czy też VooDoo. Ale to wciąż było mało. Stare, wysłużone płyty główne Amig 1200 i 4000 należało zastąpić czymś nowym. Prawa do Amigi trafiły w końcu do firmy byłego pracownika Gatewaya, a mianowicie Billa McEwana. Na początku nosiła ona nazwę Amino, ale potem ewoulowała w Amiga Inc. Firma ta zdecydowała się na udostępnienie firmom trzecim kodów źródłowych systemu, a także praw do nazwy Amiga. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

AmigaONE i Pegasos

Wkrótce po tym wydarzeniu firma Eyetech ogłosiła, że pracuje nad swoim nowym projektem o nazwie AmigaONE. Początkowo miała to być karta rozszerzająca możliwość klasycznych Amig, jednak pod koniec roku 2002 przedstawiono nową płytę główną AmigaONE G3SE z procesorem PPC G3 600Mhz i pamięciami DIMM, opartą na płytach Teron. Płyta posiadała standardowe porty I/O, złącza AGP, PCI, USB, kontroler UDMA ATA 100, zintegrowaną kartę sieciową oraz dźwięk oparty na AC97Audio. Model ten nie zdobył większej popularności, ponieważ umożliwiał jedynie pracę pod kontrolą Linuksa i nie można było w niej wymienić procesora na szybszy. Wkrótce jednak powstały kolejne modele o nazwach AmigaONE G3XE i G4XE charakteryzujące się wymiennym modułem procesora, z czego ta ostatnia potrafiła obsługiwać procesory o taktowaniu 933Mhz. Obecnie na płytach AmigaONE można użyć nawet procesora G4 7457 o taktowaniu 1,3Ghz, chodziły też słuchy o wykorzystaniu procesora 1,7Ghz, ale jak na razie skończyło się na obietnicach. Na AmigaONE możemy używać choćby interfejsu SATA, a dzięki sterownikom w OS 4.0 także kart Radeon do modelu 9000Pro.

Początkowo również płyty XE działały jedynie pod kontrolą Linuxa, jednak w roku 2004 ich użytkownikom udostępniono przedpremierową wersję długo oczekiwanego AmigaOS 4.0. Całkowite przejście na architekturę PPC oraz wprowadzenie wielu ulepszeń, w końcu przyniosło tak oczekiwany przez amigowców powiew świeżości. Premiera finalnej wersji systemu nastąpiła dopiero w grudniu 2006. Emulacja 68k wbudowana jest w system i zdecydowana większość oprogramowania pisanego pod starsze systemy, działa bezproblemowo pod kontrolą AmigaOS 4.0. Nie działa na nich natomiast system MorphOS. Płyty AmigaONE XE miały też inny poważny mankament - a mianowicie wysoką cenę.

Niskobudżetowa Micro AmigaONE

Niskobudżetowa Micro AmigaONE

Firma Eyetech zareagowała prezentując okrojone wersje płyt o nazwie Micro A1 w wersjach C i I, które charakteryzują się miedzy innymi zintegrowaną kartą graficzną Radeon 7000 z 32MB RAM. Więcej danych technicznych można znaleźć tutaj.