Amiga - wczoraj, dziś i jutro

Oprócz AmigaONE innym projektem mającym być w założeniu następcą klasycznej Amigi, który zdobył popularność stała się platforma Pegasos. Podobnie jak w przypadku AmigaONE, postawiono tu na procesory PowerPC, jednak platforma zrezygnowała z systemu AmigaOS na rzecz MorphOS'a. Po raz kolejny światek amigowy został podzielony. Część byłych użytkowników klasycznych Amig wybrała AmigaONE - inni zdecydowali się na Pegasosa.

Płyta Pegasos bez modułu procesora

Płyta Pegasos bez modułu procesora

Płyty Pegasosa obsługują procesory PPC G4 o taktowaniu powyżej 1Ghz i korzystają z pamięci DDR 266Mhz. Oficjalnie nie działa na nich system AmigaOS 4.0, ale podobno trwają prace nad jego wersją na tą platformę. Możliwe jest uruchomienie systemów AmigaOS 3.x poprzez emulację. Więcej informacji na temat Pegasosa można uzyskać odwiedzając stronę Pegasos.pl.

Z innych projektów następców Amigi można wymienić Draco, Boxera, PiosONE i A-BOXa, jednak w większości nie wyszły one poza fazę prototypów.

Co dalej?

Na razie wciąż nie ma AmigaOS 4.0 w wersji dla klasycznych Amig z kartami PowerPC (pomimo, iż prezentowano go na różnych imprezach). Od czasów Micro AmigaONE zapowiadano kilka płyt głównych trzech różnych producentów, z czego jedynym projektem wartym wzmianki jest Samantha. Posiada ona USB 2.0, SATA, pamięci DDR (266Mhz) i zintegrowaną kartę graficzną Radeon 9000 Mobility. Używa dość słabego procesora AMCC 667Mhz, z możliwością wymiany na 800Mhz, z tym, że firma zapowiada już rychłe pojawienie się procesorów o taktowaniu 1Ghz i wyższej.

Do you want to install AmigaOS 4 now?

Do you want to install AmigaOS 4 now?