Amiga - wczoraj, dziś i jutro

W roku 1985, gdy w domowych zaciszach panowały poczciwe ZX Spectrum, Atari 800XL czy Commodore 64, na rynek z impetem wpadła innowacyjna konstrukcja firmy Commodore o nazwie Amiga (hiszp. la amiga - przyjaciółka). Zastosowanie w Amigach 16-bitowej technologii i wieloprocesorowej konstrukcji opartej na układach wyspecjalizowanych, sprawiały że możliwości audiowizualne tego sprzętu oszałamiały ludzi przyzwyczajonych do 8-bitowych komputerków. Gwiazda Amigi świeciła mocno, jednak z czasem zaczęła przygasać nie nadążając za sprzętowym i software'owym postępem pecetów, aby w końcu ćmić się jedynie niewielkim światełkiem. Przypominamy, jak przebiegała historia tej pod wieloma aspektami rewolucyjnej konstrukcji i opisujemy, jak wygląda jej obecna sytuacja.

Historia Amigi rozpoczęła się w roku 1982, kiedy to Jay Miner, Dave Morse i R.J. Mical założyli firmę Amiga Inc. W owych czasach w Stanach Zjednoczonych szalała moda na gry telewizyjne i główne założenie firmy miało na celu stworzenie czegoś, co miało im przynieść sukces na owym rynku.

Znak rozpoznawczy komputerów Amiga

Znak rozpoznawczy komputerów Amiga

Jednak Jay Miner miał własne plany co do tego projektu. Przewidywał, że rynek ów szybko się załamie i wraz z zespołem techników rozpoczął pracę nad nowym komputerem. Przez ponad rok utrzymywał prace w tajemnicy przed resztą wspólników. Nie wiadomo, jak skończyłaby się jego samowola, gdyby nie to, że - zgodnie z jego przewidywaniami - rynek gier telewizyjnych załamał się z dnia na dzień i jedyną szansą dla firmy stało się stworzenie prawdziwego, wielozadaniowego komputera. Premiera pierwszego prototypu Amigi miała miejsce w roku 1984 na targach Consumer Electronics Show. Sprzęt nie był jeszcze dopracowany, ale został entuzjastycznie przyjęty przez fachowców z branży. Mimo tego sukcesu, zadłużona firma stała przed widmem bankructwa finansowego, a jedynym wyjściem stało się jej sprzedanie. Najbardziej atrakcyjną ofertę przedstawiła firma Atari, jednak jej warunki nie zadowalały twórców Amigi. Nieoczekiwanie do gry włączyła się firma Commodore i już po krótkim czasie istnienie Commodore Amiga Inc. stało się faktem.

Pierwsza Amiga

W roku 1985 Commodore Amiga zaprezentowała swój pierwszy komputer, a mianowicie Amigę 1000 i rozpoczęła intensywne prace nad modelem mającym być następcą legendarnego C64 oraz nad modelem do zastosowań profesjonalnych. Wkrótce potem wprowadzono na rynek Amigę 500 oraz Amigę 2000, wyposażane standardowo w 512KB RAM. W odróżnieniu od modeli 1000 i 2000, które były komputerami typu desktop, Amiga 500 była komputerem domowym ze zintegrowaną w jednej obudowie jednostką centralną, klawiaturą i stacją dysków. Wszystkie te modele posiadały podobne parametry, różniąc się jedynie ilością pamięci oraz możliwością rozbudowy.

Podstawowym systemem operacyjnym Amigi jest AmigaOS z interfejsem Workbench. AmigaOS był jednym z pierwszych systemów wielozadaniowych, który w owych czasach znacznie przewyższał możliwościami wiele innych systemów. W założeniu twórców, Amiga miała być komputerem łączącym w sobie cechy maszyny profesjonalnej i konsoli do gier. Po jej premierze rozpoczął się prawdziwy wysyp oprogramowania - na Amigę powstawały gry, programy muzyczne, graficzne, DTP i arkusze kalkulacyjne. W roku 1987 liczba sprzedanych Amig zapewniła Commodore pierwsze miejsce w rankingu producentów komputerów domowych (opanowanie ponad 80% rynku). Pamiętać należy, że owym czasie Amiga miała wielu konkurentów, w tym najbardziej chyba znaną konstrukcję Atari ST, który zdobył popularność w branży muzycznej, dzięki wbudowanemu interfejsowi MIDI oraz oprogramowaniu Cubase.

Amiga 500 pod kontrolą AmigaOS 1.3

Amiga 500 pod kontrolą AmigaOS 1.3