Amsterdam rozpocznie testy Linuksa

Władze Amsterdamu zadecydowały o rozpoczęciu testów systemu Linux, który zostanie zainstalowany na miejskich pecetach. Umowa pomiędzy Amsterdamem a Microsoftem, obecnym dostawcą oprogramowania, wygasa z końcem 2008 roku, więc niewykluczone, że za dwa lata miasto zacznie korzystać z Linuksa.

Już teraz jednak wiadomo, że całkowitej migracji nie będzie. Na pewno część komputerów nadal będzie wykorzystywała oprogramowanie o zamkniętym kodzie.

Testy Linuksa rozpoczną się w pierwszej połowie przyszłego roku i będą prowadzone w dwóch miejscach: w zarządzie gospodarki komunalnej oraz w dzielnicy Zeeburg. Wcześniej władze miasta zamówiły analizę, z której wynika, że wykorzystanie oprogramowania opensource'owego umożliwi lepszą wymianę i zarządzanie danymi.

Amsterdam to kolejne duże europejskie miasto, które zainteresowało się systemem Linux. Podobne projekty prowadzone są z różnym powodzeniem, a czasem rzeczywistym celem ich wdrożenie nie jest chęć migracji na alternatywne platformy, a próba wywarcia nacisku na Microsoft, w celu zmuszenia koncernu do obniżenia ceny swojego oprogramowania.