Analitycy: Użytkownicy wolą Windowsa XP

Windows Vista został wydany w styczniu 2007 roku. Od tego czasu Microsoft stara się przekonać swoich klientów do nowego produktu. Wszystko wskazuje jednak na to, że są to działania bezowocne.

Jak podaje firma Devil Mountain Software Inc. na ponad 3 tysiące przebadanych komputerów z zakupionym systemem Windows Vista, około 35% przechodzi downgrade do systemu Windows XP. Zmian dokonują zarówno sprzedawcy sprzętu jak i sami konsumenci już po zakupie.

Głos w tej sprawie zabrał jeden z szefów Devil Mountain Software Inc, Craig Barth.

"Te 35% to jedynie wartość przybliżona. Obrazuje ona trend jaki panuje wśród konsumentów. Prawda jest bowiem taka, że nabywcy Visty chcą skorzystać z prawa do bezpłatnej zmiany systemu operacyjnego na starszy."

Prawo do tzw. downgrade'u (czyli zmiany systemu operacyjnego na starszy) przysługuje każdemu użytkownikowi, który zakupi Windowsa Vistę w wersji Business, Ultimate lub Enterprise. Zasada ta została rozpowszechniona gdy Microsoft wycofał się ostatecznie ze sprzedaży starszego, Windowsa XP.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest, zdaniem Bartha, szybkość Visty. Jako dowód przedstawiciel Devil Mountain Software Inc. podaje test jaki jego firma przeprowadziła w zeszłym roku. Jego wyniki wskazują jednoznacznie na ogromną przewagę starszego Windowsa XP.