Analitycy wróżą szybki koniec wojny formatów

Firma analityczna ABI Research przewiduje, że uniwersalny odtwarzacz HD DVD/Blu-ray firmy LG Electronics to pierwsza jaskółka, która w tym przypadku czyni wiosnę. Co prawda produkt koreańskiej firmy nie spełnia ponoć wszystkich standardów stawianych przed odtwarzaczem HD DVD i może nie uzyskać zgody na wykorzystanie odpowiedniego logo, jednak ta drobna wpadka nie ma znaczenia dla rozwoju rynku. "Sądzimy, że uniwersalne odtwarzacze zdominują rynek DVD wysokiej rozdzielczości" - twierdzi Steve Wilson, główny analityk ds. elektroniki użytkowej w ABI Research.

Wkrótce na rynek ma bowiem trafić podobne urządzenie Samsunga, a konkurencja obu firm na pewno nie pozwoli zbytnio się wyprzedzić. ABI Research przewiduje, że w bieżącym roku nabywców znajdzie 2,4 miliona dwuformatowych odtwarzaczy. W ciągu czterech najbliższych lat ich roczna sprzedaż ma sięgnąć 55 milionów sztuk.

Wilson ma dla nas kolejną dobrą wiadomość. O ile wielu jego kolegów twierdzi, że w związku z dużym popytem cena odtwarzaczy będzie wysoka, analityk ABI Research uważa, że będziemy świadkami "dramatycznego" spadku cen. Przyczynią się do niego kolejni wchodzący na ten rynek producenci. Zauważa, że LG żąda za swój odtwarzacz 1200 dolarów, ale nie przestaje być optymistą. "Cena 1200 dolarów wydaje się bardziej odzwierciedlać próbę dostosowania się do ceny odtwarzaczy Blu-ray, niż rzeczywisty koszt budowy uniwersalnego odtwarzacza. Nie istnieje żaden powód, dla którego odtwarzacz dwuformatowy miałby być znacząco droższy od odtwarzacza HD DVD czy Blu-ray".

Przedstawicieli ABI Research studzi jednak zbytni optymizm zauważając, że początkowy wzrost sprzedaży będzie spowalniany wysokimi cenami. "Rynek uniwersalnych odtwarzaczy dopiero się rodzi a ich producenci próbują maksymalizować zyski. Pojawi się jednak presja na obniżanie cen odtwarzaczy wszystkich typów. ABI Research uważa, że do szerokiego rozpowszechnienia się ich na rynku konieczne jest, by ceny urządzeń spadły poniżej 200 dolarów. Powinno do tego dojść przed końcem 2009 roku".