Analog kontra cyfra

Coraz więcej polskich internautów korzysta z Sieci za pośrednictwem telewizji kablowej, łączy dzierżawionych, radiowych lub satelitarnych. Jednak wciąż najpopularniejszą metodą uzyskania dostępu do zasobów Internetu jest kupno zwykłego analogowego modemu.


Coraz więcej polskich internautów korzysta z Sieci za pośrednictwem telewizji kablowej, łączy dzierżawionych, radiowych lub satelitarnych. Jednak wciąż najpopularniejszą metodą uzyskania dostępu do zasobów Internetu jest kupno zwykłego analogowego modemu.

Modemy przestały być tylko opcjonalnym uzupełnieniem komputerowych zestawów, a stały się praktycznie ich standardowym wyposażeniem. Dostęp do Internetu przez linię telefoniczną nie wymaga od użytkownika żadnych specjalnych zabiegów - podpisania odrębnej umowy z usługodawcą oraz często dosyć skomplikowanej konfiguracji urządzeń sieciowych. Wszyscy działający w Polsce operatorzy telekomunikacyjni oferują specjalne numery dostępowe, umożliwiające abonentom korzystanie z Internetu. Co prawda, koszty telefonicznego surfowania utrzymują się na dość wysokim poziomie, ale oferta dotycząca sieciowych połączeń typu Dial-Up jest coraz atrakcyjniejsza. Wprowadzenie przez operatorów nowych, promocyjnych taryf (naliczanie impulsów co sześć minut, zamiast co trzy) pozwala sądzić, że modem pozostanie dominującym narzędziem dostępu do Internetu jeszcze przez wiele miesięcy. Dla wielu osób proponowane zestawienia łączy stałych są ponadto wciąż za drogie; dotyczy to zarówno kosztów instalacji, jak i opłat abonamentowych. Korzystający z sieci sporadycznie lub ci, których nie stać na łącza stałe czy inne metody dostępu, mają obecnie obszerny wybór modemów.

Sprzedaż modemów na rynku polskim

Sprzedaż modemów na rynku polskim

Producenci modemów cały czas starają się uatrakcyjnić oferowane urządzenia. W najbliższym czasie Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna zatwierdzi długo oczekiwany nowy protokół transmisyjny V.92. Następstwem wprowadzenia go będzie zapewne wzrost zainteresowania modemami i "przedłużenie życia" połączeń Dial-Up. Wdrożenie V.92 nie zrewolucjonizuje szybkości transmisji, ale znacznie zwiększy komfort korzystania z Internetu. Główne zalety protokołu V.92 związane są z jego funkcjonalnością. Modemy wykorzystujące nowy standard mają znacznie szybciej nawiązywać połączenia dzięki bardziej efektywnemu systemowi uzgadniania warunków transmisji. Zapewnia to opracowana na potrzeby V.92 technologia QuickConnect.

Kolejną i chyba najważniejszą konsekwencją wdrożenia V.92 będzie możliwość przyjmowania głosowych połączeń telefonicznych podczas surfowania. Jest to funkcja przydatna szczególnie użytkownikom indywidualnym, łączącym się z Internetem z domu. Większość z nich ma tylko jedną linią telefoniczną i zajmowanie jej przez modem uniemożliwia równoczesne tradycyjne połączenia. Użytkownik modemu zgodnego z V.92 otrzyma powiadomienie o przychodzącym połączeniu i będzie mógł zawiesić przesyłanie danych na czas rozmowy (z możliwością powrotu do surfowania w dowolnej chwili). Pauza będzie jednak prawdopodobnie ograniczona do około 15 minut.

Zmiany, które wnosi V.92, dotyczą również wydajności modemów. Szybkość przesyłania (wysyłania) danych od użytkownika zwiększy się z 33,6 do 48 Kb/s, a dzięki zastosowaniu nowego systemu kompresji (V44) zwiększy się także ogólna prędkość przesyłania danych. Do korzystania z dobrodziejstw nowej technologii modemowej niezbędna będzie jednak modernizacja urządzeń dostępowych w centralach telefonicznych. Polscy operatorzy i dostawcy usług internetowych zapowiadają poczynienie odpowiednich kroków, jednak od zatwierdzenia V.92 minie jeszcze trochę czasu, zanim użytkownicy będą mogli odnieść wszystkie korzyści związane z wprowadzeniem nowego standardu.

Mimo że specyfikacja V.92 funkcjonuje wciąż półoficjalnie, wielu producentów modemów zapewnia o wstępnej zgodności oferowanych urządzeń z tym standardem. Dotyczy to zazwyczaj możliwości uaktualnienia oprogramowania modemów z układami Flash ROM lub całkowicie programowych, kontrolowanych przez jednostkę główną komputera. Pozostaje jednak pytanie, czy rzeczywiście po takim zabiegu urządzenie będzie oferować wszystkie nowe funkcje, o których mowa w specyfikacji V.92. Decydując się na zakup modemu, szczególnie droższego modelu, należy już teraz zwracać uwagę na możliwość dostosowania go do przyszłego standardu.

Jakie złącze?

Wdrożenie V.92 przełamie technologiczną stagnację w modemowej branży. Od wprowadzenia na rynek dwa lata temu standardu V.90 nie zaszły bowiem praktycznie żadne zmiany wpływające na wydajność telefonicznych transmisji danych. Znacząco zmieniły się, oczywiście, konstrukcje samych urządzeń. Nastąpił prawdziwy wysyp modemów USB oraz modeli podłączanych do złącza AMR. Te ostatnie, będące tzw. softmodemami, z założenia mają konkurować z innymi urządzeniami, głównie ceną. Ich bardzo uproszczona konstrukcja, pozbawiona większości układów spotykanych w większych modemach, powoduje, że są znacznie tańsze w produkcji.

Standard Audio Modem Riser pozwala na duże uproszczenie konstrukcji modemu i przekazanie głównemu procesorowi części zadań obliczeniowych. Na zakup tego rodzaju modemu mogą się zdecydować osoby mające stosunkowo nowe i wydajne komputery, dla których najistotniejszym czynnikiem przy wyborze modemu jest cena. Konstrukcje AMR na ogół są mniej wydajne od zwykłych modemów, a ich zastosowanie ogranicza się w zasadzie do systemów z rodziny Windows. Odpowiednie sterowniki do innych platform są praktycznie niedostępne. Kosztując mniej niż 100 zł, urządzenia te nie mają sobie równych w kategorii cenowej. Większość popularnych na polskim rynku firm produkujących modemy włączyła do oferty przynajmniej jeden model ze złączem AMR. Takie marki jak Asmax, Zoltrix czy Pentagram proponują chyba największą na rynku liczbę różnych modeli. Najbardziej uznani producenci, tacy jak Microcom, Zoom, Elsa czy Zyxel dosyć sceptycznie podchodzą do idei softmodemów, dlatego w ich propozycjach nie znalazły się urządzenia ze złączem AMR. Ambicją tych firm nigdy nie było jednak autorstwo najtańszej oferty na rynku.

Łatwe USB

Obecnie do dystrybucji trafia bardzo dużo modemów komunikujących się z komputerem przez złącze USB. Oferują je praktycznie wszyscy najbardziej znani producenci, proponując zazwyczaj nie jedno, ale kilka urządzeń tego standardu. Co prawda, modele USB w znacznej części nie są zupełnie nowymi konstrukcjami a jedynie zmodyfikowanymi wersjami zew-nętrznych modemów ze złączem szeregowym. Największe zalety USB to prostota instalacji modemów i ogólna uniwersalność rozwiązania. W sprzedaży pojawia się coraz więcej przenośnych, miniaturowych modemów USB, których internauci mogą używać z komputerami stacjonarnymi lub stosować je z powo-dzeniem jako alternatywę dla kart PCMCIA do notebooków. Wydaje się, że niedługo rozwiązania USB zdominują rynek modemów zewnętrznych.

Warto również zwrócić uwagę na to, że zastosowanie portu USB oferującego przepustowość na poziomie 1,5 lub 12 Mb/s nie wiąże się automatycznie ze wzrostem wydajności przesyłania danych (w porównaniu do starszych konstrukcji). W kategorii szybkości wciąż najlepsze są urządzenia podłączane do komputera przez wysłużony port szeregowy. Ponadto w znikomym stopniu obciążają one procesor główny komputera. Przykładem takich produktów są między innymi modele firm Elsa czy Zyxel. Urządzenia takie będą także najlepszym wyborem dla właścicieli starszych komputerów, zwłaszcza jeśli pracują pod kontrolą innego niż Windows systemu operacyjnego.

Port szeregowy przetrwa jeszcze jakiś czas, jednak w wielu zastosowaniach zostanie wyparty przez technologię USB i w takim właśnie standardzie będzie produkowana większość modemów zewnętrznych. Zapowiadane nadejście V.92 nie zmniejszyło popytu na modemy, wręcz przeciwnie, ich oferta rynkowa jest obecnie bogatsza niż kiedykolwiek, a zainteresowanie dostępem do Sieci, napędzane przez ogólny boom internetowy, sukcesywnie zwiększa popyt na zwykłe modele.

AMR - zwycięzca czy przegrany?

Specyfikacja Audio Modem Riser powstała z inicjatywy firmy Intel. W opracowaniu standardu brały udział między innymi: 3Com, IBM, Cirrus Logic, Creative Labs, Fujitsu, Sony, Toshiba, GVC Technologies, Rockwell, Samsung, Xircom czy też Yamaha. AMR opracowano, żeby ułatwić producentom implementację funkcji audio czy instalowanie modemów w wytwarzanych przez nich płytach głównych. Zdaniem twórców standardu AMR przyczynia się także do obniżenia kosztów projektowania płyt głównych. Rozwiązanie pozwala uniknąć ewentualnych opóźnień w dostarczeniu produktu na rynek, związanych z koniecznością homologowania analogowych układów wejścia/wyjścia modemu, które w urządzeniach AMR umieszczone są na miniaturo-wej karcie. Od premiery chipsetu i810 firmy Intel złącza AMR są coraz częściej instalowane przez producentów płyt głównych. Odpowiednie gniazdo w swoim desktopie mają szansę znaleźć właściciele płyt głównych zbudowanych na podstawie chipsetów i810, i815, ProSavage PM133, VIA PZ133 czy też np. Aladdin TNT2.

Standard AMR do dzisiaj nie zdobył jednak zbyt dużej popularności. Pomimo zalet ekonomicznych, modemy zgodne z AMR są na ogół nieco mniej wydajne od sprzętowych modeli, a dołączone do pakietu sterowniki umożliwiają instalację urządzeń jedynie z wersjami systemu Windows. W Internecie natrafić można czasem na sterowniki do konkretnych modemów AMR, umożliwiające zainstalowanie ich w komputerze z systemem Linux. Oprogramowanie to nie jest firmowane przez producentów urządzeń i nie gwarantuje prawidłowego działania.