Anark Studio 2

Anark Studio to poważny program do tworzenia interaktywnych prezentacji 3D. Bogaty zestaw funkcji wymaga jednak zainwestowania dość sporej kwoty.

Anark Studio to poważny program do tworzenia interaktywnych prezentacji 3D. Bogaty zestaw funkcji wymaga jednak zainwestowania dość sporej kwoty.

Anark Studio 2

Proces tworzenia atrakcyjnych prezentacji multimedialnych w programie Anark Studio 2 nie jest zbyt skomplikowany. Narzędzie Inspector pozwala na wybór obiektów z biblioteki i palety Storage Palette. Modyfikowanie obiektów odbywa się za pomocą suwaków i list rozwijanych. W bibliotece programu umieszczono najważniejsze kształty trójwymiarowe, dzięki czemu tworzenie podstawowych modeli wymaga tylko kilku kliknięć myszą. Format wymiany danych Anark Exchange (.AMX) umożliwia importowanie dokumentów z wielu popularnych pakietów do modelowania trójwymiarowego, takich jak LightWave, 3DS Max, Maya i Cinema 4D. Dzięki optymalizacji kodu ładowanie nawet bardzo dużych obiektów 3D nie powoduje poważnych opóźnień w pracy programu.

Również tworzenie animacji jest bardzo proste. W programie dostępne są gotowe skrypty, które pozwalają na dodawanie do prezentacji funkcji interaktywnych i zdarzeń animacji poprzez przeciąganie. Projektant uzyskuje pełną kontrolę nad obiektami 3D i teksturami. Oczywiście możliwe jest także tworzenie własnych skryptów oraz dodawanie odsyłaczy internetowych.

Anark Studio 2

Złożone modele 3D można zaimportować bezpośrednio do Anark Studio, a następnie dodać efekty animacji i interaktywności.

Interfejs programu Anark Studio 2, włącznie z warstwami, paletami i osiami czasu, powinien wyglądać znajomo dla użytkowników aplikacji Macromedia Director lub Flash. W porównaniu z wcześniejszą wersją dokonano znaczących zmian, które obejmują przede wszystkim możliwość pracy ze znacznie większymi projektami, ulepszoną oś czasu, a także funkcję powiększania obiektów dla ich precyzyjnej edycji. Filtry osi czasu pozwalają na ukrywanie warstw, skryptów i właściwości, dzięki czemu można skoncentrować się na wykonywanych czynnościach. Oczywiście możliwe jest dopasowanie przestrzeni roboczej do własnych potrzeb. Inspektor Storage Palette zapewnia szybki dostęp do zasobów i mediów.

Wiele z tych funkcji można znaleźć także w innych aplikacjach do tworzenia prezentacji multimedialnych, ale Anark Studio wyróżnia się wysoką jakością materiałów. Do kompresji dźwięku wykorzystywany jest standard Org Vobis, natomiast obraz jest kodowany poprzez kodek Windows Media 9. W czasie zapisu do pliku wideo można wybrać dowolną jakość obrazu - od filmu prezentowanego w Internecie o wielkości znaczka pocztowego, aż po film o jakości telewizyjnej. Inne opcje eksportu umożliwiają tworzenie wygaszaczy ekranu (tylko Windows) i plików projektora, a także zapisywanie wielu różnych formatów wideo. Uzyskane pliki cechują się dość niewielkimi rozmiarami.

Anark Studio 2

W Anark Studio 2 dostępnych jest wiele materiałów i tekstur. Jako materiał można wykorzystywać nawet obraz wideo.

Anark Studio obsługuje karty OpenGL, dzięki czemu renderowanie obrazu 3D odbywa się w czasie rzeczywistym. Możliwe jest również wykorzystanie wielu zaawansowanych funkcji, takich jak dynamiczne światła, materiały różnego rodzaju oraz kamery pracujące w różnych warstwach.

Kolejną wyróżniającą się cechą programu jest możliwość nakładania obrazu wideo na powierzchnie dwu- i trójwymiarowe. W tym celu wystarczy wybrać obiekt w postaci klipu filmowego i przyłączyć go do dowolnego obiektu.

Anark Studio 2 nie jest jednak perfekcyjnym programem. Interfejs nie pozwala na grupowanie i zwijanie palet, co jest często wymagane przez osoby dysponujące mniejszym obszarem roboczym. Jednocześnie można otworzyć tylko jeden projekt, co czasami stanowi bardzo poważny problem. Jakość wynikowa i łatwość użycia wynagradza jednak te niedogodności. Anark Studio może stać się poważnym konkurentem na rynku aplikacji do tworzenia multimediów, szczególnie biorąc pod uwagę, że program jest dostępny w wersji dla Windows i Mac OS-a X.

produkt: Anark Studio 2

producent: Anark,http://www.anark.com

cena brutto: 995 USD, aktualizacja: 149 USD

konkurenci: Macromedia Director

kontakt:http://www.anark.com

Za:

Bardzo wysoka jakość prezentacji, współpraca z aplikacjami 3D, wiele formatów wyjściowych.

Przeciw:

Wysoka cena, drobne problemy z interfejsem.