Android 10 wymagany na wszystkich smartfonach wydanych po 31 stycznia 2020 roku

Firma Google właśnie potwierdziła, że będzie wymagać systemu Android 10 na wszystkich smartfonach wydawanych po 31 stycznia 2020 roku.

Premiera najnowszej wersji Androida już za nami. Przyniosła nam ona sporo zmian, a pierwsi producenci już przedstawili harmonogram wdrażania aktualizacji na swoich urządzeniach. Android 10 jest niezwykle istotny dla firmy Google i dlatego też jej przedstawiciele ujawnili właśnie, że każdy smartfon, który zadebiutuje na rynku po 31 stycznia 2020 roku będzie musiał mieć najnowszą wersję systemu.

Jak donosi serwis XDA Developers, Google udzieli autoryzacji na korzystanie z GMS (Google Mobile Services) tylko wtedy, gdy producent sprzętu dostarczy wersję oprogramowania opartą na najnowszym Androidzie. Dla przypomnienia, GMS (Google Mobile Services) to pakietu usług i aplikacji amerykańskiego giganta, w którego skład wchodzą m.in.: Google Maps, Google Play, Chrome, YouTube czy Gmail.

Gigant z Mountain View zdecydował się na taki zabieg, bowiem chce mieć pewność że wszyscy producenci dostarczą użytkownikom aktualne oprogramowanie, a samo Google będzie w stanie wydawać najnowsze aktualizacje zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że po 31 stycznia 2020 roku zabraknie nowych smartfonów z Androidem 9. Producenci mogą bowiem jeszcze przed premierą urządzenia wysłać gotowe oprogramowanie w oparciu o starszy system, które uzyska licencję GMS.

źródło: xda-developers.com