Android 11 jednak ma nazwę - nowy system to Red Velvet Cake

Google zaprzestało nazywania Androida od nazw deserów wraz z wydaniem Androida 10, ale Android 11 ma nazwę kodową.

System operacyjny Android praktycznie od początku swojego istnienia posiadał nazwy, które Google nadawało od nazw popularnych deserów np. Android 4.4 KitKat lub Android 8.0 Oreo. Niestety wraz z wprowadzeniem na rynek Androida 10 w 2019 roku Google oficjalnie zrezygnowało z nazewnictwa nowych wersji systemów operacyjnych.

Android 11
Źródło: PCWorld.com

Android 11

Źródło: PCWorld.com

Co ciekawe zaledwie rok po tej decyzji okazuje się, że kolejna wersja systemu operacyjnego Android, która jest obecnie w fazie rozwoju - Android 11 posiada nazwę kodową, która jest używana w kampusie Google. Android 11 nazywa się Red Velvet Cake, a w skrócie powrotu RVC.

David Burke - wiceprezes do spraw inżynierii w Google powiedział że wewnętrzny zespół inżynierów pracujących nad najnowszym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych nadał mu nazwę kodową. Podczas, gdy inżynierowie z przyzwyczajenia nadal nadają i będą nadawać kolejnym wersja systemu operacyjnego Android nazwy my musimy pogodzić się z liczbami. Google wyraziło się jasno - Android od czasów wersji 10 oznaczany będzie tylko i wyłącznie liczbami. Im wyższa liczba, tym nowsza wersja systemu.

Burke podkreślił, że w systemie Android nie znajdziemy odniesień do nazwy Red Velvet Cake. Została ona nadana zgodnie z zasadami - Android 9.0 otrzymał nazwę Pie, Android 10 oznaczony był jako Android Q, a Android 11 to Android R.

Mimo wszystko szkoda, że Google nie ma zamiaru powrócić do starego nazewnictwa, które nie raz było mocno zaskakujące. W końcu do Androida 7.0 N idealnie pasowała nazwa Nutella, a nie Nougat.

David Burke przekazał również, że Android Q miał być nazwany Queen Cake oraz otrzymał oznaczenie wewnętrzne Quince Tart. Finalnie Android 10 nie otrzymał nazwy.

Android 11 w finalnie wersji powinien pojawić się w najbliższym czasie. Możliwe, że wydarzeń się to jeszcze podczas wakacji.

Zobacz, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację do Androida 11.

Sprawdź, ile kosztuje Google Pixel, który jako pierwszy dostanie aktualizację do Androida 11.

Źródło: 9to5google.com