Android 11 z planowym włączaniem trybu ciemnego

W Androidzie 10 Google wprowadziło praktyczną funkcję włączania trybu ciemnego dla całego systemu, dzięki czemu deweloperzy mogli tworzyć aplikacje przyjazne oczom użytkownika. W wersji 11 ma pojawić się możliwość planowego uruchamiania tego trybu.

Funkcja taka istniała w wydaniach beta Androida 10, jednak ostatecznie nie trafiła do finalnej edycji systemu. Jak donosi Google Issue Tracker, Google planuje ją wprowadzić, gdyż domagają się tego nie tylko deweloperzy, ale również sami użytkownicy Androida. Ma ona działać płynnie, a więc po jej uruchomieniu aplikacje samoczynnie się ściemnią - nie będzie potrzebny ich restart. Jak powiedział Chris Banes z Android Developer Relations, problem z tą funkcją polega na tym, że aplikacje muszą udzielać zezwolenia na zlokalizowanie położenia użytkownika, aby dostosować się do pory dnia. Na tej podstawie aplikacja przechodzi w tryb ciemny. Są jednak liczne wyzwania techniczne, które uniemożliwiają jej skuteczne wprowadzenie.

Jak na razie w najnowszym Androidzie nie ma planowania włączenia trybu ciemnego, a więc użytkownikom pozostają tylko aplikacje firm trzecich, pozwalające na wykonanie takiej czynności, jak np. darmowy Automatic Dark Theme for Android 10.