Android 12 - audio połączone z wibracjami zapewni efekt znany z konsol

Nadchodząca wersja Androida zaoferuje zmodyfikowany system powiadomień dźwiękowych sprzężony z nowym systemem wibracji. Rozwiązanie to wykorzystywane będzie w grach i filmach.

Od premiery pierwszej wersji poglądowej Androida 12 do sieci co chwile trafiają informacje na temat nowych funkcji, które zostały dodane do oprogramowaniu.

Android 12 na Google Pixel 4a

Android 12 na Google Pixel 4a

Jedną z oficjalnie zapowiedzianych przez Google funkcji jest nowy system powiadomień dźwiękowych sprzężony z systemem haptycznym, który ma pozwolić deweloperom tworzyć bardziej wciągające gry. Całość wykorzystana będzie również w filmach, gdzie wibracja będzie mogła podkreślać ważne momenty lub nagłe zwroty akcji.

Zobacz również:

Programista o nicku kdrag0n, który publikował wcześniej informacje na temat motywów w Androidzie 12 wypróbował już nowy system sprężenia haptycznego. Zgodnie z dokumentacją API HapticGenerator do działania nowej funkcji potrzebny jest telefon z obsługą audio sprężonego z odtwarzaniem haptycznym. Niestety w chwili obecnej tylko jeden smartfon Google Pixel, który otrzymały Androida 12 Developer Preview posiada takie rozwiazanie na pokładzie. O dziwo nie jest to najnowszy Google Pixel 5, a jego poprzednik z 2019 roku - Google Pixel 4.

API HapticGenerator pozwala smartfonowi generować wibracje np. pasujące do rytmu odtwarzanej aktualnie muzyki. Wynik jest lepszy, niż początkowo można było zakładać, a całość zostałą nagrana i udostępniona na YouTube.

Google już wcześniej eksperymentowało z haptycznym sprężeniem zwrotnym. Modele z rodziny Google Pixel 3 otrzymały niestandardowe wzory wibracji i możliwość tworzenia niestandardowych wibracji dla połączeń przychodzących.

Nowe rozwiązanie API HapticGenerator w przyszłości powinno zostać wykorzystane w nowych modelach smartfonów, ale popularność tej funkcji zależy również od programistów, którzy muszą zmodyfikować swoje aplikacji. Możliwe, że w przyszłości grając w gry na Androidzie poczujemy się jak podczas gry na konsoli. O każdym zwrocie akcji będziemy infromowani z wykorzystaniem wibracji.

Więcej informacji o Androidzie 12 znajdziesz tutaj.

Źródło: xda-developers.com